
Do 14 lipca trwa badanie ankietowe, w którym mogą wziąć udział badacze doświadczeni w recenzowaniu osiągnięć naukowych. Celem badania jest ustalenie wymogów stawianych kandydatom do stopni naukowych i tytułu. Autorka badania chce też ustalić, jak w tym zakresie powinny się ewentualnie zmienić obowiązujące regulacje postępowań awansowych.
Badanie dotyczy stosowanych zasad oceny autorstwa naukowego wkładu w stan wiedzy kandydatów do stopni i tytułu naukowego w postępowaniach awansowych. Prowadzi je dr hab. Anna Chorążewska, prof. Uniwersytetu Śląskiego, przy wsparciu i patronacie Rady Doskonałości Naukowej.
Link do ankiety znajduje się na stronie rady (https://www.rdn.gov.pl/komunikaty,komunikat-nr-62025-w-sprawie-badan-ankietowych.html).
Trzy ankiety (doktorat, habilitacja, profesura) będą dostępne do 14 lipca 2025 r.
Ankieta jest adresowana do badaczy mających doświadczenie w recenzowaniu osiągnięć naukowych, a jej celem jest ustalenie wymogów stawianych kandydatom do stopni naukowych i tytułu oraz odpowiedź na pytanie, w jaki sposób powinny ewentualnie w tym zakresie zmienić się obowiązujące regulacje postępowań awansowych.
Przewidziano odrębne ankiety dla osiągnięć ocenianych w postępowaniach w sprawie nadania stopnia naukowego doktora, doktora habilitowanego i tytułu profesora.
"Ankieta jest tak detaliczna, gdyż ma zebrać informacje istotne z punktu widzenia także oceny prawidłowości wydanej negatywnej oceny o osiągnięciu awansowym kandydata do stopnia naukowego czy tytułu" - zaznacza autorka badania. Jak dodaje, pytania zostały opracowane z perspektywy prawnika posiadającego doświadczenie procesowe w sprawach związanych z przedmiotem badań. Z racji tego, że narzędzie badawcze ma charakter uniwersalny i obejmuje wszystkie dyscypliny naukowe, niektóre pytania mogą nie znajdować zastosowania w odniesieniu do danej dziedziny. W takich przypadkach respondent ma możliwość zaznaczenia odpowiedzi odzwierciedlającej tę specyfikę.
"Choć ankieta wymaga zaangażowania i czasu, to właśnie szczegółowe odpowiedzi pozwolą autorce badania na opracowanie wartościowych wniosków i udzielenie rzetelnej informacji zwrotnej – m.in. na temat zasad oceny osiągnięć naukowych i sytuacji, w których uzasadnione jest wydanie opinii negatywnej" - podkreśla profesor.
Prof. Chorążewska poinformowała, że obecne badania są kontynuacją wcześniejszych badań poświęconych autorstwu naukowemu i ochronie autorstwa. Anna Chorążewska współpracowała przy nich z prof. Adamem Proniem, a wyniki zostały ogłoszone w poniższej książce objętej patronatem prezesa FNP prof. Macieja Żylicza "Intellectual Property Rights and Scientific Authorship: Legal and Ethical Considerations Case Study in Hard Sciences and Natural Sciences" (https://monograph.us.edu.pl/index.php/wydawnictwo/catalog/book/112).
Nauka w Polsce
zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.