Neolityczne znaleziska i pozostałości osady sprzed 9000 lat w Izraelu

Archeolodzy odkryli w środkowym Izraelu ślady prehistorycznej osady rolniczej sprzed 9000 lat oraz liczne artefakty z okresu neolitu – informuje serwis internetowy Jewish Press.

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych poprzedzających układanie rur kanalizacyjnych w spółdzielni rolniczej (moszawie) Esztaol, na terenie samorządu regionu Mateh Yehuda w Dystrykcie Jerozolimy.

Jak poinformował Beniamin Storchen z Urzędu Starożytności Izraela, kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku, archeolodzy odkryli pozostałości neolitycznej osady, której pierwsi mieszkańcy już około 9000 lat temu zaczęli uprawiać ziemię i rozwijać rolniczy tryb życia.

Odkryte na stanowisku artefakty wskazują, że ludzie żyli w tym miejscu przez kolejne 4000 lat, a w okresie największego rozkwitu osady na okolicznych polach uprawiano zboża, zakładano sady i hodowano zwierzęta.

Naukowcy ustalili, że z nieznanych jeszcze powodów osada została opuszczona przez mieszkańców około 4600 lat temu.

Według Storchena najnowsze odkrycie dowodzi istnienia już w czasach prehistorycznych dobrze zorganizowanych osad rolniczych położonych w rejonie Wyżyny Judejskiej, najczęściej w pobliżu rzek.

Osada na stanowisku w Esztaol znajdowała się w pobliżu miejsca, gdzie dwie obecnie wyschnięte rzeki - Kislon i Ishwa - łączyły swoje nurty.

Wśród artefaktów odkrytych na stanowisku znajdują się kamienne i krzemienne narzędzia - w tym do zbierania zboża – oraz naczynia, groty strzał, koraliki i przedmioty wykonane z kości. (PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Udomowione bakterie wytwarzają ser gruyère

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczne światło szkodzi rafom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera