
Osoby, którymi się otaczamy i relacje z nimi mają wpływ na to, jak funkcjonuje nasz organizm. Dbałość o ludzi wokół jest więc w naszym interesie - z takiego założenia wychodzi Daniel Goleman w swojej książce "Inteligencja społeczna".
Autor dużo uwagi poświęca zjawisku, jakim jest \"dostrajanie się\". Wyjaśnia, że emocje, które obserwujemy u osób, którymi się otaczamy, odbijają się w naszym mózgu - kiedy patrzymy na osobę smutną, w naszym mózgu - za sprawą m.in. neuronów lustrzanych - mogą uruchamiać obszary mózgu podobne do tych, które uruchomiły się właśnie u obserwowanego. Umiejętność i chęć synchronizowania mózgów są bardzo ważne w relacjach społecznych - zarówno w relacji matki i niemowlęcia, w związku z partnerem czy w relacjach zawodowych.
Goleman w \"Inteligencji społecznej\" wyjaśnia, że informacje o emocjach innych osób przekazywane są w mózgu inną drogą (jak pisze - drogą \"niską\") niż informacje, przetwarzane bardziej świadomie - poprzez tzw. drogę \"wysoką\". Autor przywołuje eksperyment z osobą cierpiącą na ślepotę funkcjonalną. W przypadłości tej informacja wzrokowa nie jest prawidłowo przetwarzana przez mózg i badany twierdzi, że nic nie widzi. Okazało się, że osoba taka nie umiała podać prostych informacji z pokazywanych mu zdjęć, ale zaskakująco często potrafiła dobrze odpowiedzieć, jakie są emocje osób na pokazywanych jej zdjęciach. Informacje o emocjach osób wokół nas docierają do mózgu, choć nie zawsze jest w to angażowana świadomość. Nie zawsze więc musimy sobie zdawać sprawę z tego, jak oddziałują na nas inne osoby (emocjami zarazić możemy się również od postaci z filmów).
Zdaniem Golemana relacje z innymi osobami mają wpływ na działanie organizmu - mogą modyfikować ekspresję naszych genów. Jak wyjaśnia autor, inne geny aktywują się, kiedy żyjemy w bezpiecznym otoczeniu, inne - gdy nie doświadczmy dostatecznie opieki i bliskości. Goleman podaje, że relacja z partnerem jest udana, jeśli szczęśliwych momentów jest w niej co najmniej 5-krotnie więcej niż tych przykrych. Długotrwały stres czy pozostawanie w niekorzystnych związkach może sprawić, że będziemy mniej odporni na choroby czy będziemy cierpieli na więcej dolegliwości. Przypomina badania, które wykazały, że osoby dorastające w bezpiecznym otoczeniu i pozostające w szczęśliwych relacjach z innymi, są mniej narażone na choroby niż osoby niezbyt szczęśliwe. Ze względu na zdrowie warto więc zadbać o to, by nasze relacje z innymi osobami były udane.
Jeśli sprawimy, że nasi bliscy będą szczęśliwi, i my mamy szansę być w lepszym nastroju. Aby ustrzec się przed \"zarażeniem się\" od innych nieprzyjemnymi emocjami, warto samemu \"rozsiewać\" wokół siebie pozytywne myślenie.
Daniel Goleman jest amerykańskim psychologiem, popularyzatorem nauki, współpracownikiem \"The New York Times\". Spod jego ręki wyszedł bestseller \"Inteligencja emocjonalna\", w którym autor opisywał, że życiowy sukces zależy w dużej mierze od samoświadomości, czyli umiejętności panowania nad emocjami, wytrwałości w dążeniu do celu, a także od zdolności do empatii i umiejętności zachowań społecznych.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.