Elastyczność pomaga porostom zasiedlać różne obszary

Porosty poprzez wybieranie różnych alg do symbiozy są w stanie kolonizować odmienne ekosystemy - pokazuje międzynarodowe badanie opisane w magazynie "Mycokeys".

Porosty to organizmy należące do królestwa grzybów, które żyją w symbiozie z algami. Dr Christian Printzen ze Senckenberg Research Institute we Frankfurcie i jego koledzy z Madrytu odkryli, że w zależności od rodzaju symbiontów mogą one kolonizować odmienne obszary.

Badacze skupili się na gatunku płucnicy kolczastej (Cetraria aculeata), która ma charakterystyczny zasięg występowania. Rośnie w rejonie podbiegunowym i w rejonach górskich półkuli północnej i południowej. Jednak zdarza się też w odmiennym pod względem klimatu rejonie Morza Śródziemnego. Badania dr. Printzena wskazują, że takie rozmieszczenie można wyjaśnić obecnością różnych gatunków alg żyjących w symbiozie z grzybami.

"To przykład, jak techniki biologii molekularnej w zestawieniu z ekofizjologią mogą rozszerzyć naszą wiedzę na temat tego fascynującego rodzaju symbiozy" - skomentował główny autor badania. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera