Zdjęcia z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na życzenie uczniów

Uczniowie i nauczyciele z całego świata - również z Polski - mogą zamówić sobie zdjęcia Ziemi wykonywane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Od 23 do 26 kwietnia trwać będzie wiosenna kampania programu EarthKAM realizowana przez NASA.

Edukacyjny program EarthKAM (Earth Knowledge Acquired by Middle school students) realizowany przez amerykańską agencję kosmiczną NASA umożliwia społeczeństwu, szczególnie uczniom i nauczycielom, oglądanie Ziemi z perspektywy przestrzeni kosmicznej. Podczas misji EarthKAM uczniowie z całego świata mogą zamówić sobie zdjęcia konkretnych miejsc na Ziemi, nad którymi przelatywać będzie ISS. Obrazy z EarthKAM z poprzednich misji można znaleźć w archiwum programu.

"Udział w kampanii nie wiąże się z utratą cennego czasu lekcji" - wyjaśnił w przesłanym PAP komunikacie dr hab. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie. Zaznaczył, że nauczyciele otrzymują kody, które mogą rozdać uczniom, a uczniowie przy użyciu tych kodów mogą zamówić zdjęcia z ISS po zajęciach, ze swoich domów.

Projekt EarthKAM ma zachęcać uczniów do zdobywania informacji z zakresu nauki o kosmosie, geografii, socjologii, matematyki czy sztuki. Pomysłodawczynią projektu jest dr Sally Ride, pierwsza Amerykanka, która znalazła się w przestrzeni kosmicznej. Program rozpoczęto w 1995 r. pod nazwą KidSat. Aparat fotograficzny KidSatu i EarthKAM (nazwę zmieniono w 1998 r.) aż pięciokrotnie towarzyszył lotom wahadłowców. W 2001 r. aparat zainstalowano na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Urządzenie jest już stałym elementem wyposażenia ISS i dzięki niemu realizowane są około cztery misje rocznie.

"Z kwietniową misją wiąże się specjalny konkurs na zdjęcia obszarów Ziemi, które uległy wyjątkowo silnej erozji pogodowej. Laureaci konkursu 17 maja wezmą udział w konferencji on-line z astronautą NASA. Konferencja odbędzie się o godz. 18 naszego czasu" - poinformował PAP dr hab. Lech Mankiewicz.

Nauczyciele w programie zarejestrować mogą się pod adresem: https://earthkam.ucsd.edu/

Szczegóły konkursu znajdują się na stronie internetowej

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera