Przyznano medale za działalność na rzecz przyrody im. Wiktora Godlewskiego

Pięć osób i instytucji otrzyma w tym roku medale im. Wiktora Godlewskiego, wybitnego przyrodnika, przyznawane od 1991 roku za działalność na rzecz przyrody - zdecydowała kapituła nagrody, obradująca w Bogutach-Piankach (Mazowieckie).

Jak poinformowano w przesłanym PAP w środę komunikacie, w tym roku kapituła postanowiła wyróżnić: b. wojewodę łomżyńskiego, radnego sejmiku województwa podlaskiego Mieczysława Bagińskiego, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Warszawie, Polską Akademię Nauk - Stację Badawczą Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt w Popielnie, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach Romana Świerżewskiego oraz Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.

Nagrody zostaną wręczone 10 maja w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach. To rodzinna miejscowość Wiktora Godlewskiego - wybitnego przyrodnika, który zasłynął m.in. z badań nad przyrodą jeziora Bajkał.

Nagroda jego imienia honoruje działania osób indywidualnych i instytucji na rzecz przyrody. Jak powiedział PAP dyrektor ośrodka w Bogutach-Piankach, Roman Świerżewski, który w tym roku sam został wyróżniony za "przywrócenie pamięci postaci Wiktora Godlewskiego – patrioty i przyrodnika”, do tej pory wśród 62 laureatów nagrody znaleźli się naukowcy, nauczyciele, artyści, przyrodnicy oraz instytucje i organizacje pozarządowe.

Patron nagrody Wiktor Godlewski (1831-1900) był przyrodnikiem, patriotą, skazanym na 12 lat zsyłki na Syberii za udział w powstaniu styczniowym. W latach 1864-1877, wspólnie z Benedyktem Dybowskim, prowadził na zasłaniu pionierskie badania fauny wschodniej Syberii i Jeziora Bajkał. Pomimo statusu skazańców obaj otrzymali za swoją działalność - na wniosek Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego - medale od władz carskich. Po powrocie z zesłania Godlewski osiadł w rodzinnych stronach i prowadził badania nad lokalną przyrodą.

PAP - Nauka w Polsce

rof/ hes/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera