Obchody święta nauki wrocławskiej; na Politechnice Wrocławskiej wręczono Europejską Nagrodę im. Stanisława Lema

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Fizyk prof. Ido Kaminer został w środę na Politechnice Wrocławskiej uhonorowany Europejską Nagrody im. Stanisława Lema (Lem Prize). Nagroda przyznawana jest młodym naukowcom, których badania mają szansę pozytywnie wpłynąć na przyszłość cywilizacji.

Wyróżnienie przyznano podczas obchodów święta Politechniki Wrocławskiej oraz obchodów święta nauki wrocławskiej, które przypada 15 listopada.

Nagroda Lem Prize została ustanowiona przez Politechnikę Wrocławską w 2021 r. dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa PWr. Jej laureaci otrzymują 100 tys. zł.

38-letni fizyk prof. Ido Kaminer z Israel Institute of Technology specjalizuje się w fotonice, optyce kwantowej, mikroskopii elektronowej sterowanej laserem.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs podkreślił, że badania prof. Kaminera stworzyły podstawy makroskopowej elektrodynamiki kwantowej z kwazicząstkami fotonicznymi. „Jego badania przewidują nowe zjawiska występujące w warunkach fizycznych niespotykanych naturalnie, stwarzanych za pomocą inżynierii funkcji falowych materii i fotonów” – mówił prof. Wójs. Badania prowadzone przez prof. Kaminera mają zastosowanie m.in. w nowoczesnych urządzeniach do diagnostyki medycznej.

Europejska Nagroda im. Stanisława Lema (Lem Prize) skierowana jest do młodych naukowców (do 40. roku życia) studiujących lub prowadzących badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych, biorących udział w programie Horyzont Europa. Jest przyznawana corocznie za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z naciskiem na technologię, interdyscyplinarność, kreatywność i wizję.

Podczas obchodów święta Politechniki Wrocławskiej wręczono również doktorat honoris causa prof. Marji Makarow z Uniwersytetu Helsińskiego, specjalistce z zakresu biochemii stosowanej i biologii molekularnej.

Uroczystości święta nauki wrocławskiej, które tradycyjnie przypadają 15 listopada, rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem profesorów lwowskich rozstrzelanych przez hitlerowców w lipcu 1941 r. oraz pod tablicami przy ul. Sądowej i Kleczkowskiej, gdzie w drodze do obozu Sachsenhausen w listopadzie 1939 r. więzieni byli krakowscy uczeni.

Późnym popołudniem odbędzie się w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego otwarte posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

15 listopada jest tradycyjnie świętem akademickiego Wrocławia. Tego dnia w 1702 r. zainaugurowano działalność Akademii Leopoldyńskiej, pierwszego uniwersytetu we Wrocławiu i pierwszego na Śląsku. Również tego dnia, w 1945 r., rozpoczęły się zajęcia na utworzonych we Wrocławiu po wojnie polskich uczelniach. Pierwszy wykład na uniwersytecie wygłosił Ludwik Hirszfeld, a na politechnice - Kazimierz Idaszewski.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ponad 40 naukowców z Nagrodami Prezesa Rady Ministrów

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera