Amerykańska sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter dostarczyła nowych dowodów na istnienie kiedyś mokrego, podziemnego obszaru na Marsie – poinformowała NASA.
Sonda spojrzała z orbity okołomarsjańskiej na krater McLaughlin o średnicy 92 km i głębokości 2,2 km. Analiza uzyskanych danych wykazała warstwowe, płaskie skały w dolnej części krateru zawierające węglany i minerały ilaste, które tworzą się w obecności wody. Krater nie posiada dużych kanałów dopływowych, natomiast małe kanały rozpoczynające się na zboczach krateru kończą się na poziomie, który może wskazywać dawną powierzchnię jeziora.
"Zebrane razem obserwacje krateru McLaughlin dostarczają najlepszych dowodów na tworzenie się węglanów w środowisku jeziora, a nie na ich obecność w wyniku spłynięcia z wodą z obszaru poza kraterem" - powiedział Joseph Michalski, główny autor artykułu, który został opublikowany w niedzielę w internetowym wydaniu "Nature Geoscience".
Według naukowców w kraterze mogło istnieć jezioro zasilane wodami podziemnymi. Niektórzy sugerują, że wnętrze krateru zatrzymujące wodę i podziemna strefa stanowiąca źródło wody, były mokrymi środowiskami, potencjalnymi siedliskami dla życia.
Sonda Mars Reconnaissance Orbiter została wystrzelona przez NASA w 2005 roku. Znajduje się na orbicie wokół Marsa. Na swoim pokładzie ma sześć instrumentów naukowych, a wśród nich spektrometr CRISM, który posłużył do poszukiwań minerałów takich jak węglany. (PAP)
cza/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.