Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
24.01.2013 aktualizacja 24.01.2013

Hydraulicy, malarze natryskowi i fryzjerzy - najbardziej zagrożeni rozwojem astmy

Pomimo znanych czynników ryzyka i istnienia prawnych zaleceń dotyczących pracy z chemikaliami i stosowania wyposażenia ochronnego, wiele przypadków astmy nadal jest spowodowanych ekspozycją na substancje toksyczne w miejscu pracy - piszą szwedzcy naukowcy.

W międzynarodowym badaniu prowadzonym na Akademii Sahlgrenska przy Uniwersytecie w Goeteborgu przeanalizowano przypadki 13 tys. losowo wybranych osób ze Szwecji, Norwegii, Danii, Islandii i Estonii. Badanie dotyczyło lat 1980-2000.

Jak pokazały wyniki, w wymienionym okresie na astmę chorowało 429 osób. 7 proc. przypadków astmy wśród kobiet było spowodowanych ekspozycją na szkodliwe czynniki w miejscu pracy; wśród mężczyzn odsetek ten wynosił 4 proc.

Okazało się też, że całkowita zapadalność na astmę wynosiła 1,3 przypadków na 1000 wśród mężczyzn i 2,4 przypadków na 1000 u kobiet.

"Aby zapewnić optymalne warunki pracy i najwyższą efektywność pracowników, trzeba mieć świadomość, jakie substancje zwiększają ryzyko zachorowania i które profesje należą do grupy wysokiego ryzyka" - mówi kierująca badaniami Linnea Lillienberg.

Według ustaleń naukowców zawodami wysokiego ryzyka są: malarze natryskowi narażeni na obecne w farbach diizocyjaniany; hydraulicy pracujący z klejami i pianką izolacyjną; sprzątaczki i sprzątacze w uwagi na kontakt ze środkami czyszczącymi i detergentami; pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej, którzy na co dzień wystawieni są na działanie detergentów i lateksu (zwłaszcza rękawiczek lateksowych pokrytych specjalnym talkiem); pracownicy przemysłu tytoniowego i spożywczego, narażeni na kontakt z niektórymi białkami pochodzenia roślinnego; styliści włosów i fryzjerzy, używający na co dzień chemikaliów do farbowania włosów; kosmetyczki i stylistki paznokci korzystające z szybko schnących klejów.

"Niektórzy ludzie są podatni na astmę bardziej niż inni. Np. osoby z katarem siennym mają astmę częściej niż reszta populacji, jeśli są wystawione narażone na działanie białek roślinnych i odzwierzęcych - wyjaśnia Lillienberg. - Wśród pozostałej grupy (tej bez zwiększonej podatności) ryzyko jest największe u tych, którzy pracują w otoczeniu związków epoksydowych i diizocyjanianów znajdujących się w klejach, lakierach i piankach montażowych. Z kolei u kobiet bez kataru siennego ryzyko jest szczególnie duże wśród pań pracujących z detergentami".

Wyniki omawianego badania opublikowano w piśmie „Annals of Occupational Hygiene”.(PAP)

kap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024