Ataki astmy mechanicznie uszkadzają drogi oddechowe

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Związane z atakiem astmy napięcie mięśni wokół oskrzeli powoduje uszkodzenie komórek nabłonkowych w drogach oddechowych, co sprzyja zapaleniu dróg oddechowych i wytwarzaniu śluzu - informuje „Science”.

Astma to częsta choroba dróg oddechowych, na którą cierpi ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. Choć uważana jest przede wszystkim za chorobę zapalną, jej charakterystycznym objawem jest mechaniczny skurcz mięśni gładkich otaczających drogi oddechowe, który istotnie utrudnia oddychanie oraz zwiększona produkcja lepkiego śluzu.

Zachodząca w drogach oddechowych reakcja immunologiczna i stan zapalny powodują zwężenie oskrzeli podczas zaostrzeń astmy (ostre epizodów objawów astmy). Dlatego w leczeniu zaostrzeń złotym standardem są krótko działające leki rozszerzające oskrzela oraz wziewne kortykosteroidy, które leczą podstawowy stan zapalny. Nie zawsze jednak takie leczenie pomaga – i niezupełnie wiadomo dlaczego.

Opierając się na wcześniejszych badaniach, doktor Dustin Bagley i jego współpracownicy z King’s College London badali podstawowe przyczyny patobiologii astmy. Wykorzystując mysie modele i badając próbki ludzkiej tkanki płucnej, naukowcy odkryli, że zwężenie oskrzeli powoduje patologiczny ucisk komórek nabłonka dróg oddechowych, uruchamiając proces, który prowadzi do uszkodzenia tkanki.

Mechanizm ten powodował stan zapalny i wydzielanie śluzu zarówno u myszy, jak i u ludzi. Powstałe uszkodzenia powodują załamanie funkcji bariery nabłonkowej i mogą utorować drogę kolejnym zwężającym oskrzela atakom astmy i stanom zapalnym.

Chociaż autorzy (DOI: 10.1126/science.adk2758) wykazali, że leczenie rozszerzającym oskrzela albuterolem nie zapobiega uszkodzeniu nabłonka dróg oddechowych ani wynikającemu z niego zapaleniu po ataku astmy, odkryli, że inhibitory działające na komórki przeciwdziałają mechanicznemu uszkodzeniu dróg oddechowych i znacznie zmniejszają reakcję zapalną.

Zdaniem ekspertów odkrycia te nie tylko potwierdzają, że skurcz oskrzeli jest bodźcem prozapalnym - również wskazują na potencjał nowych kierunków badań. Zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym spowodowanym atakiem astmy może nie tylko leczyć objawy, ale także utorować drogę terapiom, które zatrzymają cały cykl zapalny astmy. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera