Gruźlica częściej atakuje borsuki śpiące z dala od domu

Borsuki sypiające z dala od swojego terytorium są bardziej narażone na gruźlicę – wykazały obserwacje prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Exeter. Informację opublikowało pismo „Behavioral Ecology and Sociobiology”.

Badacze zauważyli tę zależność, gdy przez 12 miesięcy monitorowali 40 borsuków zamieszkujących Park Woodchester w hrabstwie Gloucestershire w Wielkiej Brytanii. Populacja ta jest znana z częstych zakażeń prątkami gruźlicy.

„Zachowania poszczególnych zwierząt mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia mechanizmów rozprzestrzeniania się choroby i udoskonalenia metod prewencyjnych” – podkreśla kierująca badaniami dr Nicola Weber.

„Zaobserwowaliśmy, że niektóre borsuki częściej sypiają w miejscach oddalonych od ich normalnego terytorium. Osobniki te są bardziej narażone na kontakt z innymi źródłami infekcji, co oznacza, że częściej będą chorowały i zakażały inne borsuki lub bydło” - dodaje.

„Borsuki zamieszkujące oddalone nory znalazły się tam, by poszukać dla siebie partnera lub by bronić terytorium. Sądzimy, że bardziej prawdopodobne jest to, że zakażenia są rezultatem życia na peryferiach i kontaktu z przedstawicielami innych grup niż to, że chore osobniki padają ofiarą ostracyzmu” – podsumowuje współpracujący z dr Weber prof. Robbie McDonald. (PAP)

koc/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera