W sobotę piknik archeologiczny w rezerwacie Rydno

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rajd terenowy z prezentacją stanowisk archeologicznych, pokaz obrzędów paleolitycznych, a także warsztaty krzemieniarskie to główne atrakcje sobotniego pikniku archeologicznego w rezerwacie ”Rydno” Skarżysku-Kamiennej.

Jesienna edycja pikniku archeologicznego to już drugie spotkanie z prehistorią w tym roku. Goście pikniku będą mogli wziąć udział w pieszym rajdzie, podczas którego zaprezentowane zostaną stanowiska archeologiczne oraz odkrycia dokonane w tym miejscu przez naukowców.

Miejsce jest regularnie dewastowane przez osoby nielegalnie wydobywające w tym miejscu piasek budowlany. „Mamy nadzieję że poprzez edukację uda nam się ochronić to miejsce przed dewastacją” – powiedziała Anna Radzimirska – Lange, członek stowarzyszenia "PraOsada Rydno”, które organizuje piknik.

W programie znalazła się rekonstrukcja obrzędów paleolitycznych oraz warsztaty rękodzieła z rzemienia, krzemienia i drewna. Najlepsze prace uczestników pikniku zostaną nagrodzone. Na wieczór zaplanowano koncert muzyki naturalnej.

Swój udział w pikniku zapowiedziała grupa studentów archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy podczas poprzedniego pikniku stworzyli przykładowy wykop archeologiczny i tłumaczyli odwiedzającym na czym polega praca archeologa. Również i tym razem odwiedzający będą mieli okazję poznać tajemnice tego zawodu.

Rezerwat Archeologiczny Rydno rozciąga się wzdłuż rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej, przez gminę Skarżysko Kościelne po górę św. Rocha koło Wąchocka. Na jego terenie odkryto paleolityczne osady przemysłowe oraz kopalnię rud żelaza. Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 40 tys. lat. Rydno znane jest archeologom od 100 lat. Pierwsze wykopaliska zorganizowano tam w 1912 roku.

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera