Piknik "Nauka też sztuka" - 10 czerwca w Olsztynie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pisanie tajnych wiadomości niewidzialnym atramentem, poszukiwanie magicznych przeciwutleniaczy w napojach, badania szczątków polskich dinozaurów - z takimi zadaniami zmierzą się goście Pikniku PAN „Nauka też sztuka!”. Odbędzie się on w sobotę 10 czerwca na Starym Mieście w Olsztynie.

Jak poinformowała PAP Iwona Kieda z biura wspierania badań Instytutu PAN, to już trzecia edycja Pikniku organizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Popularno-naukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy są znakomitą okazją do przyjrzenia się pracy badaczy, spróbowania sił w naukowych wyzwaniach i rozbudzenia w sobie pasji odkrywania otaczającego nas świata. A w tym roku na gości będzie czekało jeszcze więcej atrakcji, niż do tej pory - wyjaśniła.

Organizatorzy zaprosili do Olsztyna zaprzyjaźnionych naukowców z innych jednostek Polskiej Akademii Nauk z całej Polski, m.in. z Instytutu Biochemii i Biofizyki, Instytutu Chemii Organicznej czy Instytutu Paleobiologii. Dzięki nim odwiedzający przyjrzą się polskim badaniom na Antarktyce, zbadają kości sprzed 230 milionów lat i nauczą się \"chodzić po wodzie\". Na pokazach przygotowanych przez badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mali i więksi odkrywcy nauczą się przeprowadzania eksperymentów za pomocą najprostszych produktów spożywczych i poznają niełatwą sztukę poruszania się po lesie.

Nie zabraknie też \"bestsellerów\" prowadzonych przez naukowców z olsztyńskiego Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. Organizatorzy przygotują m.in. warsztaty komponowania kosmetyków z dodatkiem liofilizowanych owoców, konkurs sprawdzający sprawność zmysłów, eksperymenty pozwalające wykryć w żywności korzystne dla zdrowia antyoksydanty, warsztaty budowania DNA ze słodkich żelków i zawody poszukiwania glutenu w produktach z codziennego menu.

Piknik Polskiej Akademii Nauk \"Nauka też Sztuka\" rozpocznie się o godz. 12.00 na scenie staromiejskiej w Olsztynie i potrwa do godz. 16.00. Wstęp jest wolny. Partnerem imprezy jest Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku z siedzibą w Olsztynie. (PAP)

ali/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera