
W niedzielę, 25 maja, odbędzie się w Gdańsku czwarta edycja Pikniku Nauki Fahrenheita – wydarzenia organizowanego przez Związek Uczelni Fahrenheita wraz z centrum nauki Hevelianum. Piknik ma charakter otwarty i bezpłatny - poinformował Związek Uczelni Fahrenheita.
W ramach 4. Pikniku Nauki Fahrenheita – wydarzenia plenerowego - w niedzielę 25 maja Góra Gradowa w Gdańsku zapełni się atrakcjami dla rodzin i pasjonatów nauki.
Dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita prof. Adriana Zaleska-Medynska podkreśliła, że piknik "w wyjątkowy sposób łączy naukę, zabawę i aktywne spędzanie czasu. Co roku gromadzi tysiące uczestników korzystających z atrakcji przygotowanych przez setki studentów, naukowców i edukatorów. Naszym celem jest pokazanie, że nauka może być fascynująca, różnorodna, a przede wszystkim dostępna dla każdego" – przekazała w komunikacie przesłanym PAP prof. Adriana Zaleska-Medynska.
Na uczestników Pikniku czeka bogaty program. Na scenie naukowej, od godziny 11 do 16, będzie można obejrzeć widowiskowe science show o historii oceanów, pokaz mody w duchu zero waste, symulację akcji ratunkowej, ale też wysłuchać koncertu Gdańskiej Orkiestry Akademickiej czy dać się wciągnąć w świat ciekawostek m.in. o śmieciach w kosmosie.
Równolegle działać będzie miasteczko naukowe i wyspy partnerskie, gdzie w ponad 70 namiotach będzie można wziąć udział w eksperymentach chemicznych, biologicznych i fizycznych, sprawdzić swoją wiedzę w quizach i konkursach, odwiedzić strefę zdrowia z darmowymi badaniami, a także przyjrzeć się nowoczesnym technologiom, robotyce i inżynierii.
Czekają też nowości. Strefa malucha - od kreatywnych zabaw i animacji po wspólne czytanie książeczki "Dobre Rady Profesora Główki" razem z aktorem Jackiem Labijakiem, a także Strefa Zielona, w której będzie można wziąć udział w aktywnościach regulujących nasz system nerwowy, w ramach "pakietu wytchnieniowego".
Piknik Nauki Fahrenheita to efekt współpracy trzech gdańskich uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego oraz Hevelianum. Wydarzenie ma charakter otwarty i bezpłatny – wystarczy przyjść i dać się porwać naukowej przygodzie.
Na potrzeby 4. Pikniku Nauki Fahrenheita utworzono wydarzenie na Facebooku, na którym prezentowane są informacje o atrakcjach oraz partnerach wydarzenia. Warto je śledzić, ponieważ będą tam publikowane również wiadomości praktyczne i organizacyjne, co ułatwi zaplanowanie obecności na pikniku. Link do wydarzenia: tutaj. Więcej informacji na temat Pikniku oraz pełen program można znaleźć na stronie: https://faru.edu.pl/pl/piknik-faru-2025 .(PAP)
kszy/ aszw/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.