Nauka dla Społeczeństwa

06.05.2024
PL EN
11.10.2012 aktualizacja 11.10.2012

W Biskupinie trwa międzynarodowa konferencja

W dniach 11-12 października w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie odbywa się międzynarodowa konferencja „Second International Symposium on Wood tar and Pitch” („Drugie Międzynarodowe Sympozjum Smoła Drzewna i Dziegieć”) – poinformowała PAP Magdalena Zawol z Działu Naukowo-Badawczego instytucji.

Pierwsza odsłona konferencji odbyła się w 1993 roku, również w Biskupinie. Poza prelegentami z polskich placówek badawczych, pojawili się również naukowcy z Rosji, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Chorwacji, USA, Francji i Włoch. Spotkanie podzielono na kilka bloków tematycznych: prehistoria i historia, archeometria i chemia, zagadnienia interdyscyplinarne i eksperymenty. Konferencja odbywa się w języku angielskim.

"To naukowe spotkanie wydaje się ściśle specjalistycznym, lecz tak naprawdę gromadzi naukowców z różnych gałęzi wiedzy – archeologów, chemików, przyrodników, etnografów i lekarzy" - mówi Wojciech Piotrowski, jeden z głównych organizatorów sympozjum z ramienia Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. "Sucha destylacja drewna jest pierwszą techniką chemiczną opanowaną przez człowieka. Najstarsze próbki dziegciu znalezione w obozowisku neandertalczyka datowane są na 80 000 lat!" – dodaje.

Do połowy XX wieku dziegieć i smołę drzewną używano na codzienne potrzeby. Pełniły funkcję kleju, konserwantu, smaru do osi kół, impregnatu garbowanych skór, a nawet lekarstw na choroby skórne ludzi i zwierząt.

Organizatorami spotkania są Muzeum Archeologiczne w Biskupinie i berlińska Arbeitsgruppe Teerschwele z Museumsdorf Düppel.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie: www.biskupin.pl

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024