Minister nauki Dariusz Wieczorek (aldg) PAP/Jarek Praszkiewicz

Kontrowersje wokół ministra Wieczorka - od IDEAS NCBR po oświadczenie majątkowe

Od spraw prezesów IDEAS NCBR czy Sieci Łukasiewicz, poprzez finansowanie statku "Oceania", po kwestie skarg szefowej związku zawodowego na Uniwersytecie Szczecińskim i oświadczenia majątkowego - wokół ministra Dariusza Wieczorka w ciągu roku urzędowania narosło wiele kontrowersji.

  • Minister nauki Dariusz Wieczorek (ad) PAP/Paweł Supernak
    Wydarzenia

    Dariusz Wieczorek poinformował w czwartek, że złożył rezygnację z funkcji ministra nauki i szkolnictwa wyższego

    Dariusz Wieczorek poinformował w czwartek, że złożył rezygnację z funkcji ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Zadeklarował też, że będzie dalej wspierał rozwój polskiej nauki, będzie dalej w tych obszarach funkcjonował.

  • Minister nauki Dariusz Wieczorek (amb) PAP/Paweł Supernak
    Wydarzenia

    Rok ministra Wieczorka - w dialogu ze środowiskiem naukowym, czasem w gorącym sporze

    Wznowienie dialogu ze środowiskiem akademickim, zwiększenie budżetu NCN i nakładów na akademiki, naprawa sytuacji w NCBR, ale też spory m.in. wokół projektu reformy PAN czy listy czasopism naukowych - tak w skrócie można podsumować rok Dariusza Wieczorka na stanowisku ministra nauki.

  • 16.12.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (P), rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (C) oraz prezes zarządu Grupy MTP Tomasz Kobierski (L) po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie organizacji Europejskich Targów Nauki, 16 bm. w Poznaniu. Europejskie Targi Nauki odbędą się w dniach 3-6 czerwca 2025 na MTP podczas największych targów przemysłowych ITM Industry Europe. Będzie to zgromadzenie przedstawicieli świata nauki, przemysłu oraz instytucji badawczych w jednym miejscu.  PAP/Jakub Kaczmarczyk
    Wydarzenia

    W czerwcu 2025 r. w Poznaniu odbędą się Europejskie Targi Nauki

    Stworzenie platformy łączącej naukę, innowacje i biznes – taki ma być cel Europejskich Targów Nauki zaplanowanych na czerwiec przyszłego roku w Poznaniu. W poniedziałek podpisany został list intencyjny w tej sprawie.

  • Fot. Adobe Stock
    Wydarzenia

    Łódzkie/ Ponad 350 ekspertów poznaje innowacje m.in. w leczeniu urazów sportowych

    Leczenie i rehabilitacja urazów sportowych oraz zapobieganie ich powstawaniu to tematy IV Kongresu Polskiego Towarzystwa Mięśni, Ścięgien i Więzadeł, który rozpoczął się w Pabianicach k. Łodzi. O tym, że sport to nie zawsze zdrowie, i jak to zmienić, debatuje 350 ekspertów medycyny sportowej.

  • Fot. Adobe Stock
    Wydarzenia

    Katowice/ We wtorek rusza Śląskie Forum Młodych poświęcone transplantacji

    Donacja i transplantacja narządów będą we wtorek głównymi tematami trzeciej edycji Śląskiego Forum Młodych "Bo nowe jest nadzieją" w Spodku. Eksperci podzielą się z uczniami szkół ponadpodstawowych z regionu wiedzą o transplantologii, a osoby po przeszczepie opowiedzą swoje historie.

  • Fot. Adobe Stock
    Wydarzenia

    Białystok/ Przedstawiciele mniejszości i naukowcy dyskutują m.in. o propozycjach zmian prawnych

    Zapewnienie reprezentacji politycznej w parlamencie, stabilne finansowanie działalności kulturalnej - to niektóre kwestie, o których dyskutują w Białymstoku przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych oraz naukowcy, uczestnicy dwudniowej konferencji poświęconej sytuacji mniejszości w Polsce.

  • Fot. Adobe Stock
    Wydarzenia

    Śląskie/ Od poniedziałku Tydzień Człowieka – przedostatni tydzień tematyczny Europejskiego Miasta Nauki

    W poniedziałek rozpoczął się Tydzień Człowieka - przedostatni, 49. tydzień tematyczny w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Blisko 40 wydarzeń tego tygodnia jest dedykowanych ludzkiej naturze, miejscu człowieka w społeczeństwie i wyzwaniom współczesności – od technologii po ekologię.

  • Fot. Adobe Stock
    Wydarzenia

    Katowice/ Koncert muzyki filmowej w ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki

    7 grudnia w Katowicach odbędzie się koncert muzyki filmowej, który podsumuje obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024 - zapowiedział w środę Uniwersytet Śląski. Wydarzenie, będące częścią 8. Śląskiego Festiwalu Nauki, to okazja, aby usłyszeć znane motywy filmowe w wykonaniu Stokłosa Collective Orchestry pod dyrekcją Jana Stokłosy.

  • Fot. Adobe Stock
    Wydarzenia

    Prof. Myśliwiec: automatyczne systemy podawania insuliny przeważają nad innymi metodami leczenia cukrzycy

    Najlepsze efekty leczenia cukrzycy zapewniają automatyczne systemy podawania insuliny - przekonuje prof. Małgorzata Myśliwiec z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). Specjalistka powiedziała PAP, że czynione są starania, by zapewnić do nich dostęp większej grupie pacjentów.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Czarzasty: w piątek kolejna rozmowa z Tuskiem m.in. o ministrze Wieczorku

  • Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Mniej telewizji, więcej książek - przepis na życie bez demencji

  • Ekspert: ludzkość stoi na cywilizacyjnym rozdrożu

  • Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

 Fot. Marcin Przybyła

Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

Kiedy dokładnie Homo sapiens dotarł na tereny Azji Centralnej? Jakie były jego relacje z neandertalczykami i denisowianami? Aby odpowiedzieć na te pytania, zespół dr hab. Małgorzaty Kot z UW poszuka śladów życia prehistorycznych ludzi w wysokogórskich jaskiniach Azji Centralnej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera