Dwie polskie uczelnie w prestiżowym rankingu studiów z zarządzania

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dwie warszawskie uczelnie - Akademia Leona Koźmińskiego (28. miejsce) i Szkoła Główna Handlowa (56. miejsce) znalazły się w rankingu studiów magisterskich z zarządzania - „Masters in Management 2012”, opublikowanym przez prestiżowy dziennik „Financial Times”.

Zwycięzcą tegorocznego rankingu, w którym sklasyfikowano 70 uczelni z całego świata, jest – jak przed rokiem – szwajcarski University of St Gallen.

Drugie miejsce przypadło ESCP Europe, kształcącej studentów aż w pięciu krajach (ma swoje ośrodki we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech), a trzecie - CEMS (Community of European Management Schools and International Companies - Stowarzyszenie Europejskich Szkół Zarządzania i Firm Międzynarodowych).

W rankingu dominują uczelnie z Europy, ale znalazły się w nim także szkoły z Kanady, Tajwanu, Indii i Chin.

O miejscu uczelni w rankingu "Masters in Management 2012" decydują wyniki z trzech głównych kategorii.

Po pierwsze, uwzględniane są dane na temat kariery zawodowej absolwentów badanych kierunków, wysokości ich zarobków i tempa awansu w korporacyjnej hierarchii (dane te są uzyskiwane dzięki ankietom).

O ocenie decyduje też różnorodność szkoły (np. pod względem odsetka kobiet wśród kadry naukowej, odsetka cudzoziemców w wśród wykładowców i radzie doradczej oraz odsetka cudzoziemców wśród studentów).

Po trzecie oceniane jest "doświadczenie międzynarodowe i badania", czyli np. udział uczelni w programach międzynarodowych i nauka języków obcych.

W tegorocznym zestawieniu znalazły się tylko dwie polskie uczelnie. O 28. pozycji Akademii Leona Koźmińskiego (która z 35. pozycji zajmowanej w ubiegłym roku awansowała o 7 miejsc) zdecydowały stosunkowo wysokie wynagrodzenia roczne, deklarowane przez absolwentów obecnych na rynku pracy od 3 lat. Wynoszą one 50 888 dol. Mocnymi stronami Koźmińskiego jest też duży odsetek kobiet i obcokrajowców wśród kadry, jak i procent zagranicznych studentów. Stosunkowo duża jest liczba studentów ostatniego roku, odbywających staże w firmach.

W przypadku absolwentów SGH (która w ubiegłym roku zajęła 50. miejsce) roczne deklarowane zarobki wyniosły 47 590 dol. Uczelnia dobrze wypadła w ocenie doświadczeń międzynarodowych. To kategoria pozwalająca ocenić odsetek absolwentów, którzy na ostatnim roku studiów brali udział w wymianach międzynarodowych, mieli stypendia zagraniczne, odbywali study tours czy programy badawcze, a także staże w firmach poza Polską.

Ranking jest dostępny na stronie:  http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/masters-in-management-2012

PAP - Nauka w  Polsce

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

    Naukowcy z SGH opracowali Indeks Cyfryzacji Przedsiębiorstw (ICP)

  • Fot. Adobe Stock

    Polski astronauta zrealizuje na ISS badanie psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera