Uczelnie i instytucje

Porozumienie między SGH i POLSA

Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

Przygotowanie opracowań ekonomicznych związanych rozwojem polskiego sektora kosmicznego - to jeden z celów współpracy Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Porozumienie w tej sprawie podpisano 24 maja.

W ramach współpracy strony skupią się na realizacji wspólnych projektów dotyczących polskiego sektora kosmicznego. Wśród nich znajdą się między innymi analizy zachodzących trendów i występujących ryzyk. Projekty będą obejmowały także wspólne opracowanie statystyk i wskaźników ekonomicznych dotyczących polskiego sektora kosmicznego - informują przedstawiciele SGH i POLSA we wspólnym komunikacie prasowym.

Wyniki prac pozwolą w przyszłości szacować korzyści z rozwoju sektora kosmicznego dla gospodarki krajowej. Pozwoli to na efektywniejsze planowanie inwestycji państwa w technologie kosmiczne, a firmom sektora ułatwi planowanie rozwoju.

“Jestem przekonany, że projekty, które będziemy wspólnie realizować przyniosą korzyść nie tylko nam, ale przede wszystkim całemu polskiemu sektorowi kosmicznemu” - powiedział prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.

Rektor SGH Piotr Wachowiak skomentował z kolei: “Podyplomowe studia Zarządzanie Przestrzenią Kosmiczną w Nowej Gospodarce, które SGH jako pierwsza uruchomiła, pokazały, że wykształcenie z profilem ekonomicznym i biznesowym ma wymierne korzyści – specjaliści, absolwenci z tym wykształceniem pracują już w takich firmach jak Planet czy ESA. Właściwie wszyscy absolwenci pierwszej edycji tych studiów pracują w branży kosmicznej na kluczowych stanowiskach nie tylko w Polsce, m.in. w POLSA czy Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, ale również w ESA i Planet”.

Pełnomocniczka rektora ds. Akademickiej Sieci Kosmicznej prof. Elżbieta Marciszewska przypomniała, że SGH przystąpiła do Akademickiej Sieci Kosmicznej, której inicjatorem była Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. "Sieć skupia w większości uczelnie techniczne, ale również szkoły wyższe o innym profilu nauczania, gdyż branża kosmiczna potrzebuje specjalistów z różnych dziedzin – oprócz technologów, inżynierów, programistów, także ekonomistów, specjalistów od zarządzania projektami czy finansowania projektów kosmicznych. W sieci są również uczelnie medyczne i przyrodnicze, gdyż Kosmos ma być służebny dla Ziemi i dla ludzkości" – powiedziała.

Dodała, że jej uczelnia oraz z POLSA planują uruchamiać wspólnie projekty o charakterze naukowo-badawczym, przygotowywać opracowania eksperckie, a także rozwijać dydaktyki w zakresie sektora kosmicznego nie tylko na poziomie studiów podyplomowych, ale również studiów I i II stopnia, a także MBA.

"Widzimy na przykład, jak ważne są zagadnienie logistyki kosmicznej (a SGH specjalizuje się w tej tematyce), zagadnienia prawne, regulacji eksploracji kosmosu czy też zagadnienia związane z finansowaniem projektów kosmicznych, z pozyskiwaniem środków z instytucji międzynarodowych we współpracy z ESA" – podkreśliła prof. Marciszewska.

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie chce również wspierać Polską Agencję Kosmiczną w zakresie współpracy międzynarodowej.

Informacja SGH i POLSA: https://polsa.gov.pl/wydarzenia/porozumienie-miedzy-sgh-i-polsa/ (PAP)

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera