Pierwszych laureatów tegorocznych Nobli poznamy 8 października

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

8 października po godz. 11.30 naszego czasu poznamy nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - w dziedzinie fizjologii i medycyny - podała Fundacja Noblowska na stronie internetowej Nobelprize.org.

Dzień później, 9 października, około godz. 11.45 dowiemy się, kto zdobył w tym roku Nobla w dziedzinie fizyki, a we środę, 10 października, o tej samej godzinie poznamy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

W piątek, 12 października, po godz. 11.00 norweski Komitet Noblowski wskaże laureata pokojowej Nagrody Nobla, zaś w poniedziałek, 15 października, po godz. 13.00 Sveriges Riksbank przyzna Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.

Zgodnie z tradycją, data przyznania literackiej Nagrody Nobla zostanie ujawniona w późniejszym terminie.

W czerwcu Fundacja Noblowska w Sztokholmie, która realizuje testament Alfreda Nobla, ogłosiła, że w 2012 roku laureaci zamiast dotychczasowych 10 mln koron po raz pierwszy otrzymają po 8 mln koron. Powodem 20-procentowej obniżki jest światowy kryzys.

"Fundacja Noblowska jest odpowiedzialna za zapewnienie nagród na wysokim poziomie w długim okresie. Przeanalizowaliśmy sytuację i zdecydowaliśmy o wdrożeniu odpowiednich działań we właściwym momencie" – uzasadniał dyrektor wykonawczy Fundacji Noblowskiej Lars Heikensten.

Fundatorem Nagrody Nobla był szwedzki inżynier i wynalazca Alfred Bernhard Nobel. Fundacja Nobla powstała w 1900 roku. Rok później, czyli w 1901 r., cztery lata po śmierci Nobla, wręczono po raz pierwszy nagrody. Zgodnie z tradycją są one wręczane laureatom w kolejne rocznice śmierci fundatora - 10 grudnia, a ogłaszane około dwa miesiące wcześniej.

Od 1901 roku laureaci są wybierani co roku w dziedzinie: literatury, fizyki, chemii oraz medycyny lub fizjologii. Równie długo przyznawana jest też Nagroda Pokojowa. Alfred Nobel nie ustanowił nagrody dla ekonomistów, którą przyznaje się dopiero od 1968 roku. Jej fundatorem jest Bank Szwecji. (PAP)

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera