13.10.2025 EPA/ANDERS WIKLUND

Ekspert: Nagroda Nobla z ekonomii pokazuje, jak ważne jest finansowanie badań naukowych

Nagroda Nobla z ekonomii pokazuje, jak finansowanie badań naukowych jest ważne dla rozwoju gospodarczego - ocenił w rozmowie z PAP prof. Łukasz Woźny z SGH w Warszawie. Dodał, że prace tegorocznych laureatów wskazują, w jaki sposób innowacyjność przekłada się na wzrost gospodarczy.

  • 13.10.2025 EPA/ANDERS WIKLUND
    Świat

    Joel Mokyr, Philippe Aghion i Peter Howitt laureatami Nagrody Nobla z ekonomii

    Joel Mokyr, Philippe Aghion i Peter Howitt zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z ekonomii. Komitet noblowski Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk uhonorował ich za wyjaśnienie zjawiska napędzanego innowacjami zrównoważonego wzrostu.

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Lewiński: pora na polski program badań cząstek opisywanych przez noblistów

    Nagroda Nobla dla badaczy polimerów koordynacyjnych może zdynamizować polskie prace w tej dziedzinie – ocenił w rozmowie z PAP prof. Janusz Lewiński z Politechniki Warszawskiej. Dodał, że od lat bezskutecznie zabiega o stworzenie takiego programu badań w naszym kraju.

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Sęk: MOF-y są jak chemiczne klocki magnetyczne

    Zauważone przez komitet noblowski szkielety metaloorganiczne (MOF) można porównać do klocków magnetycznych: metalowych kulek połączonych patyczkami. Z MOF-ów tworzyć można porowate materiały zdolne do magazynowania z góry zadanych substancji, np. wodoru – powiedział prof. Sławomir Sęk z Uniwersytetu Warszawskiego.

  • 08.10.2025 EPA/FREDRIK SANDBERG/TT
    Nagrody

    Nobel z chemii za „dziurawe kryształy” z wielkim potencjałem zastosowań

    Tegoroczna Nagroda Nobla z chemii przypadła Susumu Kitagawie, Richardowi Robsonowi oraz Omarowi M. Yaghiemu - „za rozwój szkieletów metaloorganicznych”. Chodzi o nową architekturę molekularną materiałów zawierających wolne przestrzenie. Można je wykorzystać m.in. w usuwaniu toksycznych gazów czy magazynowaniu energii.

  • 08.10.2025 EPA/FREDRIK SANDBERG/TT

    Nobel z chemii/ Prof. Kulesza: noblista Omar Yaghi ma ogromną pasję do chemii

    Jeden z trójki tegorocznych zdobywców Nobla z chemii – Omar Yaghi – to bardzo zdolny, niezwykle pracowity człowiek i świetny eksperymentator. Ma ogromną pasję do chemii – ocenił prof. Paweł Kulesza, który współpracował z noblistą w USA.

  • 08.10.2025 EPA/FREDRIK SANDBERG/TT

    Dr hab. inż. Jakub Adamek: Nobel z chemii za nowe materiały z olbrzymim potencjałem zastosowania

    Pozyskiwanie pary wodnej z powietrza, usuwanie toksycznych gazów, magazynowanie energii, kataliza – m.in. na takie potencjalne zastosowania materiałów opracowanych przez tegorocznych noblistów z chemii wskazał dr hab. inż. Jakub Adamek, profesor Politechniki Śląskiej.

  • 08.10.2025 EPA/FREDRIK SANDBERG/TT

    Prof. Bury: odkrycia noblistów dały nowe spojrzenie na projektowanie nowych materiałów

    Odkrycia tegorocznych noblistów w dziedzinie chemii dały nowe spojrzenie na materię i projektowanie nowych materiałów. Zainteresowanie naukowców materiałami MOF jest ogromne, choć skuteczne i powszechne zastosowania z ich wykorzystaniem cały czas są przed nami - powiedział dr hab. inż. Wojciech Bury, prof. UWr.

  • 08.10.2025  EPA/FREDRIK SANDBERG/TT
    Nagrody

    Nobel z chemii za „dziurawe kryształy”

    Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nobla z chemii Susumu Kitagawie, Richardowi Robsonowi oraz Omarowi M. Yaghiemu - „za rozwój szkieletów metaloorganicznych”. Chodzi o nową architekturę molekularną materiałów zawierających wolne przestrzenie, przez które mogą przepływać gazy i inne substancje chemiczne.

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci WAT: technologie nagrodzone Noblem z fizyki ważne dla cyberbezpieczeństwa

    Rozwijanie technik telekomunikacji kwantowej i kwantowego klucza szyfrującego jest podstawą współczesnego cyberbezpieczeństwa - zwrócili uwagę eksperci Wojskowej Akademii Technicznej (WAT), komentując wtorkową Nagrodę Nobla z fizyki za odkrycia w dziedzinie mechaniki kwantowej.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera