Wybrano większość firm do inkubatora technologicznego w Suwałkach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do korzystania z inkubatora Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach (Podlaskie) zakwalifikowano już 18 firm z branży IT, usług i energii odnawialnych - poinformował we wtorek park. Trwa drugi etap naboru, w inkubatorze ma działać ogółem ok. 30 firm.

Jak powiedział PAP Krzysztof Mikulak z Parku Naukowo-Technologicznego, pierwsze umowy powinny być podpisywane na początku lipca i do tego czasu park nie chce podawać szczegółów działalności podmiotów zakwalifikowanych do inkubatora.

Wiadomo, że większość reprezentuje branżę IT (w tym tworzenie oprogramowania), pozostałe - usługi a także ochronę środowiska, w tym źródła energii odnawialnej.

Największym zainteresowaniem firm cieszyły się najmniejsze pomieszczenia, o powierzchni 15 metrów kwadratowych. Są jeszcze dostępne największe, o powierzchni 70-100 metrów kw. Będą one wynajmowane nowym firmom, które zamierzają prowadzić działalność badawczą i korzystać z laboratoriów. Prowadzone są rozmowy z ośmioma potencjalnymi najemcami.

"Staraliśmy się znaleźć firmy nowe, których okres działalności jest krótszy niż trzy lata. Przychylniej patrzyliśmy także na firmy lokalne" - dodał Mikulak.

Preferencyjne warunki w inkubatorze przewidziane są na trzy lata i będą oznaczały ulgę przy wynajmie i korzystaniu z infrastruktury parku. W pierwszym roku działalności ulga będzie 50-proc., w drugim - 35-proc., w trzecim - 20-proc. Potem firmy będą mogły nadal tam działać wynajmując lokale na warunkach komercyjnych, jeśli na ich miejsce nie zgłoszą się nowe podmioty.

Budynek o powierzchni blisko 8 tys. m kw., w którym znajdzie się inkubator technologiczny i zespół laboratoriów naukowych jest budowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Cała inwestycja, o wartości 67 mln zł, ma zakończyć się w sierpniu 2012 r.

Inkubator technologiczny zajmie ponad 3,6 tys. metrów kwadr. To przeszklony budynek o czterech kondygnacjach. Parter będzie pełnić funkcje ekspozycyjne oraz pomocnicze. Na pozostałych piętrach budynku znajdą się biura i lokale usługowe, które zostaną w pełni wyposażone.

Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód powstał w 2004 r. Jego zadaniem jest stymulacja rozwoju ekonomicznego regionu Polski Wschodniej.

PAP - Nauka w Polsce

rof/ mki/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Standerski: rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 69,6 mln zł na budowę Fabryki AI

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: nakłady na działalność badawczo-rozwojową w 2023 r. wzrosły o prawie 19 proc.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera