97 propozycji z kraju i zagranicy nadesłano na międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczno-urbanistyczny Małopolskiego Centrum Nauki, ogłoszony przez władze województwa. Placówka powstanie do 2022 roku w krakowskich Czyżynach.
Małopolskie Centrum Nauki, prezentujące i popularyzujące osiągnięcia współczesnej nauki, powstanie przy al. Bora-Komorowskiego na około 4 hektarach terenów w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Jak ocenił w czwartek Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa małopolskiego, duże zainteresowanie ogłoszonym konkursem na projekt architektoniczno-urbanistyczny placówki jest dobrym prognostykiem. „Liczę, że w kolejnym etapie konkursu uda się wybrać autora, który zaprojektuje to miejsce, tak oczekiwane w naszym regionie” - zaznaczył.
Według niego MCN stanie się miejscem wyjątkowym na mapie regionu, wizytówką Małopolski.
Dwuetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny obejmuje opracowanie koncepcji siedziby Małopolskiego Centrum Nauki. Oprócz bryły budynku, architekci zostali także poproszeni o zaaranżowanie najbliższego otoczenia placówki, obejmującego m.in. teren do pokazów plenerowych czy zaplecze rekreacyjne.
Według zapowiedzi władz regionu, do 12 października zgłoszone projekty zostaną sprawdzone pod względem spełnienia wymogów formalnych. Wyłonieni w tym etapie konkursu wykonawcy zostaną zaproszeni do złożenia opracowań studialnych. Będą mieli na to czas do 30 listopada br. Autorzy najlepszych opracowań studialnych zostaną następnie zaproszeni do drugiego etapu konkursu, w którym będą mogli przedstawić szczegóły swoich koncepcji. Prace konkursowe będą przyjmowane do 6 lutego 2018 roku.
Małopolskie Centrum Nauki powstanie do 2022 roku w Krakowie przy al. Bora- Komorowskiego i obejmie obszar prawie 4 ha. Powierzchnia użytkowa placówki - uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje - jest szacowana na ok. 10 tys. m. kw. Otoczenie budynku to ok. 4 tys. m. kw.
Inwestycja jest współfinansowana ze środków europejskich pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
edytor: Agnieszka Tkacz
rgr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.