Fundacja Noblowska obniża wysokość Nagrody Nobla

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Laureat Nagrody Nobla w 2012 roku zamiast dotychczasowych 10 mln koron otrzyma 8 mln koron - poinformowała realizująca testament Alfreda Nobla Fundacja Noblowska w Sztokholmie. Powodem 20-procentowej obniżki jest światowy kryzys.

"Fundacja Noblowska jest odpowiedzialna za zapewnienie nagród na wysokim poziomie w długim okresie. Przeanalizowaliśmy sytuację i zdecydowaliśmy o wdrożeniu odpowiednich działań we właściwym momencie" - poinformował dyrektor wykonawczy Fundacji Noblowskiej Lars Heikensten.

Fundacja Noblowska przyznała w oświadczeniu, że w ostatniej dekadzie średnia realna stopa zwrotu z kapitału fundacji była mniejsza od sumy wydatków na nagrody dla laureatów oraz koszty operacyjne. Z tego powodu "rozpoczęto prace w celu zmniejszenia wydatków fundacji na administrację centralną oraz uroczystości związane z przyznawaniem Nagrody Nobla".

Kapitał fundacji jest pomnażany m.in. poprzez inwestycje w spółki giełdowe czy obligacje.

Fundacja Noblowska chce w przyszłości lepiej wykorzystać marketingowo Nagrodę Nobla jako znak towarowy. Spokrewnione z nią instytucje zajmujące się propagowaniem informacji o Noblu i działalnością edukacyjną, m.in. Muzeum Nobla w Sztokholmie, Centrum Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo oraz planowane Centrum Nagrody Nobla w Sztokholmie, mają szukać dofinansowania z funduszy zewnętrznych, dotacji od samorządów czy budżetu państwa. Natomiast Fundacja Noblowska ma dbać przede wszystkim o kapitał na nagrody oraz niezależność komitetów przyznających Noble w poszczególnych dziedzinach.

W jednym z wcześniejszych wywiadów Lars Heikensten mówił, że "Fundacja Noblowska nie jest tak bogata, jak myślą ludzie. Istnieje pogląd, że mamy bardzo dużo pieniędzy, tak jednak nie jest".

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mc/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera