Jubileusz odkrycia szachów sandomierskich

Szachy z Sandomierza, fot. Kateriny Zisopulu-Bleja
Szachy z Sandomierza, fot. Kateriny Zisopulu-Bleja

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu przygotowało w dniach 24-26 maja bogaty program z okazji 50. rocznicy odkrycia niezwykłych zabytków – figur szachowych z XII wieku, znalezionych podczas badań wykopaliskowych na Wzgórzu Świętojakubskim w Sandomierzu.

Pół wieku temu Eligia i Jerzy Gąssowscy, archeolodzy z PAN w Warszawie, dokonali wyjątkowego odkrycia. W czasie badań wczesnośredniowiecznej chaty natrafili na niewielkie, wykonane z poroża jelenia figury szachowe. Przedmioty od 1980 roku są przechowywane w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. To jeden z najcenniejszych eksponatów archeologicznych w zbiorach tej placówki.

Archeolodzy uznają znalezisko za unikatowe przede wszystkim dlatego, że obejmuje prawie cały komplet pionków. Figury są jednymi z najstarszych znanych z terenu Europy – pochodzą z XI lub początku XII wieku. Naukowcy podkreślają, że inne znane bierki lub pełne zestawy sprzed wielu wieków, w odróżnieniu od sandomierskich, najczęściej pozbawione są kontekstu odkrycia.

„Jubileusz 50-lecia odkrycia zabytku skłania do refleksji nad jego wpływem na zainteresowanie tematyką, stanem badań dotyczących gier, w szczególności zaś szachów, a także nad wykorzystaniem możliwości całego spektrum analizy naukowej w badaniach tej problematyki” – czytamy w na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

W wyniku współpracy trzech instytucji - Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Polskiego Związku Szachowego - zorganizowano interdyscyplinarną, międzynarodową konferencję naukową pt. „Kulturowa rola gry w szachy na przestrzeni dziejów”, której towarzyszą liczne atrakcje, m.in. wystawa „Szachy w średniowieczu – średniowiecze w szachach” przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Posterowa ekspozycja w sandomierskim ratuszu ukazuje indyjskie korzenie gry w szachy.

Szczegółowy program imprezy dostępy na stronie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu: http://www.zamek-sandomierz.pl/news.php?readmore=306

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

  • Pelplin, 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, której oba tomy przetrwały w oryginalnych, integralnych oprawach z XV wieku. Po zakończonej konserwacji będzie prezentowana na wystawie stałej, a nie okazjonalnie jak do tej pory. PAP/Andrzej Jackowski

    Prof. J. Raczkowski: po badaniach nad Biblią Gutenberga wiemy o niej prawie wszystko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera