Palacze częściej chorują na zapalenie trzustki

Palenie papierosów zwiększa ryzyko ostrego i przewlekłego
zapalenia trzustki - ostrzegają naukowcy z Danii na łamach pisma
"Archives of Internal Medicine".

Zapalenie trzustki charakteryzuje się silnym bólem brzucha, najczęściej rozwija się w następstwie kamicy żółciowej i nadużywania alkoholu. Już wcześniejsze badania wskazywały, że palenie może powodować uszkodzenia trzustki, ale ponieważ wpływa również na powstawanie kamieni żółciowych oraz często współtowarzyszy nadużywaniu alkoholu, ciężko jest ocenić czy palenie samo w sobie jest niezależnym czynnikiem ryzyka zapalenia trzustki.

Doktor Janne Schurmann Tolstrup wraz z zespołem z University of Southern Denmark w Kopenhadze analizowała wyniki badań oraz dane pochodzące z ankiet wypełnionych przez 17.905 uczestników, tórzy odpowiadali na pytania dotyczące palenia i stylu życia. Zdrowie badanych oceniano średnio przez 20 lat.

Wśród całej grupy badanej 58 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn paliło papierosy w trakcie trwania projektu, 15 proc. kobiet i 19 proc. mężczyzn stanowili byli palacze, a reszta nie paliła nigdy. Naukowcy zaobserwowali, że palacze i byli palacze mają wyższe ryzyko zachorowania na zapalenie trzustki, niż osoby które nigdy nie paliły. Aż 46 proc. przypadków ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki zdiagnozowanych podczas trwania projektu dotyczyła palaczy.

Ponadto autorzy pracy wykazali też, że ryzyko zachorowania rośnie wraz z liczbą wypalanych dziennie papierosów, co najprawdopodobniej na bezpośredni związek z działaniem dymu papierosowego na funkcjonowanie komórek trzustki. KDO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Siedzący tryb życia sprzyja chorobie Alzheimera

  • Fot. Adobe Stock

    UE w tym roku zainwestuje 7,3 mld euro w utrzymanie i przyciągnięcie naukowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera