UE w tym roku zainwestuje 7,3 mld euro w utrzymanie i przyciągnięcie naukowców

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Komisja Europejska ogłosiła w środę, że w 2025 r. zainwestuje 7,3 mld euro w ramach programu Horyzont Europa na wsparcie innowacji. Ma to pomóc w utrzymaniu i przyciągnięciu najlepszych naukowców. Bruksela podkreśla, że prowadzenie badań w USA stało się uciążliwe.

36 proc. budżetu ma zostać przeznaczone na badania dotyczące technologii cyfrowych, a 35 proc. - na działania związane z klimatem. Środki mają finansować m.in. technologie kosmiczne, a także projekty dotyczące walki ze zorganizowaną przestępczością i terroryzmem. Ważnym elementem programu ma być także wsparcie transformacji europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, a zwłaszcza rozwój pojazdów elektrycznych.

“To pomoże przyciągnąć i zatrzymać w Europie najlepszych naukowców oraz zapewni wsparcie osobom dotkniętym wojną i przesiedleniami” - twierdzi KE.

Program ma być silnie powiązany z nowym projektem “Wybierz Europę dla nauki”, ogłoszonym przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen na początku maja. KE chce dzięki niemu przekonać naukowców do pozostania w Europie, a także ściągnąć badaczy ze świata.

Wśród zachęt KE proponuje np. nowe stypendia dla osób po doktoracie. Wesprze to osoby we wczesnym etapie kariery, newralgicznym momencie dla wielu naukowców, którzy często w obliczu braku stabilności i niskich zarobków decydują się na odejście z nauki.

Program skupia się też na finansowaniu ukraińskich badaczy. W założeniu ma pomóc im w powrocie do Ukrainy i w odbudowie potencjału naukowego tego kraju. Część pieniędzy ma zostać przeznaczona także na naukowców ze Strefy Gazy.

Komisarka UE ds. badań i innowacji Ekaterina Zahariewa zaznaczyła w środę, że sytuacja naukowców uległa pogorszeniu nie tylko w krajach pochłoniętych wojną czy autorytarnych. Jej zdaniem po powrocie Donalda Trumpa do Białego Domu trudności napotykają także badacze w USA.

“Trudno uwierzyć, że nasz sojusznik, który ma takie same jak my demokratyczne wartości, wprowadza ograniczenia i faktycznie kończy finansowanie niektórych projektów związanych ze zdrowiem i zmianami klimatu” - podkreśliła.

Podstawowym elementem projektu “Wybierz Europę dla nauki” jest wpisanie wolności do prowadzenia badań naukowych do unijnego prawa, gdyż “w obliczu rosnących zagrożeń na całym świecie Europa nie pójdzie na kompromis w kwestii swoich przekonań” - przekonywała von der Leyen.

Z Brukseli Maria Wiśniewska (PAP)

mws/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Siedzący tryb życia sprzyja chorobie Alzheimera

  • EPA/CJ GUNTHER 02.04.2025

    USA/ Administracja Trumpa obcina Harvardowi kolejne 450 mln dolarów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera