Francuskie odznaczenie dla historyka z UMK

<strong>Dr Andrzej Nieuważny z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzyma wysokie odznaczenie przyznawane przez Akademię Francuską - Palmy Akademickie</strong>. O fakcie tym poinformował Marcin Czyżniewski z Centrum Promocji i Informacji uczelni.

Palmy Akademickie (Ordre des Palmes AcadÚmiques) są jednym z najstarszych i najwyższych odznaczeń cywilnych we Francji. Ustanowił je cesarz Napoleon I w 1808 roku. Otrzymują je uczeni i twórcy szczególnie zasłużeni na polu oświaty, nauki i kultury, przedstawiciele francuskich środowisk uniwersyteckich oraz osoby, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do wzbogacenia francuskiej kultury.

Od 1866 roku order Palm Akademickich przyznawany był w dwóch stopniach: Oficera Wychowania Publicznego i Oficera Akademii. W 1955 roku ustanowiono trzy stopnie orderu: Chevalier, Officier oraz Commandeur. Pierwsze Palmy Akademickie można otrzymać po ukończeniu 35 roku życia, kolejne w odstępie co najmniej pięciu lat.

W tym roku Akademia Francuska swoim prestiżowym odznaczeniem postanowiła wyróżnić dr. Andrzeja Nieuważnego. Ten urodzony w 1960 roku specjalista z zakresu historii Francji, w szczególności epoki napoleońskiej, pracuje w Zakładzie Historii XIX wieku Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół dziejów Europy Środkowej, polsko-francuskich stosunków w XIX wieku, historii wojskowości, dziejów tajnych służb w XIX i XX wieku oraz tworzeniu legend i mitów historycznych.

Dr Nieuważny jest autorem kilku ważnych książek, m.in.: "Kampania 1813 r. na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego: napoleońska twierdza Toruń i jej obrona", "My z Napoleonem" czy "Czasy napoleońskie". Jest także członkiem Centre d\\'Etudes du Monde Russe, SoviÚtique et Post-SoviÚtique przy Ecole Hautes Etudes en Science Sociales w Paryżu.

Odznaczenie toruńskiemu historykowi wręczy ambasador Republiki Francji w Polsce, Franšois Barry Delongchamps. Uroczystość odbędzie się 28 stycznia o godz. 18.00 w Collegium Maximum UMK (przy pl. Rapackiego).

***

Akademia Francuska (AcadÚmie franšaise) to towarzystwo naukowe, założone w 1635 w Paryżu, jako pierwsza tego typu instytucja w nowożytnej Europie. Powołana została za panowania króla Ludwika XIII przez kardynała Richelieu. W późniejszych latach przekształcono ją w instytucję państwową.

Członków Akademii jest zawsze 40, a ich kadencje są dożywotnie.

Akademia zajmuje się sprawowaniem pieczy nad językiem i literaturą francuską, wydaje słownik języka francuskiego. Jest też mecenatem kulturalnym. Corocznie przyznaje około 60 nagród i subwencji.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.04.2025. PAP/Radek Pietruszka

    Psychiatra: budując odporność psychiczną możemy brać przykład z polskiego astronauty

  • Fot. Adobe Stock

    Badaczki: nowa platforma ma pomóc wspierać zdrowie psychiczne migrantów i uchodźców w UE

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera