17.01.2021
PL EN
18.12.2018 aktualizacja 04.01.2019

Mateusz Kęsy: popularyzacja wiedzy na stałe wpisana w moje życie

Źródło: materiały zgłoszeniowe Konkursu Popularyzator Nauki Źródło: materiały zgłoszeniowe Konkursu Popularyzator Nauki

Każda godzina poświęcona na popularyzację nauki jest inwestycją w przyszłość, a dzielenie się wiedzą na stałe wpisałem w moje życie – deklaruje Mateusz Kęsy, który popularyzuje wśród dzieci i dorosłych wiedzę związaną z zoologią oraz szeroko rozumianą ochroną środowiska przyrodniczego.

Mateusz Kęsy, doktorant Zakładu Hodowli Owadów Użytkowych Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jest finalistą w kategorii Animator w XIV edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Swoją przygodę z popularyzacją wiedzy rozpoczął w 2008 roku, kiedy to zaczął działać w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Pamięci Armii Krajowej. Organizował wiele spotkań młodzieży ze świadkami wydarzeń z okresu I i II wojny światowej.

„Te praktyczne umiejętności pracy z innymi i dla innych, pozwoliły mi na rozwinięcie pasji i zainteresowań, a także były początkiem bardziej ukierunkowanych regularnych działań popularyzatorskich” - wspomina nauczyciel przyrody i biologii ze Szkoły Podstawowej „Skrzydła” w Poznaniu.

Kęsy swoją działalność związał z ochroną środowiska i zoologią - prowadzi warsztaty naukowe w przedszkolach i szkołach, wykłady otwarte i zajęcia ze studentami.

Młody popularyzator wykorzystuje w swojej pracy prezentacje multimedialne, autorskie scenariusze zajęć, gry i filmy edukacyjne dotyczące np. wypraw naukowych, organizowanych przez Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego. Podczas licznych podróży po świecie gromadzi zbiory przyrodnicze, które następnie wykorzystuje podczas warsztatów naukowych.

„To są przedmioty, które mają swoją historię i rodowód często nam bardzo obcy, a tym samym tajemniczy, nadający charakter spotkaniom z młodzieżą. Moim zajęciom wielokrotnie towarzyszą żywe zwierzęta: pszczoły, psy, motyle, patyczaki czy inne egzotyczne owady” - opowiada.

Mateusz Kęsy jest autorem wielu publikacji na temat ochrony przyrody, uczestniczył w licznych konferencjach naukowych w kraju i za granicą, współorganizując kilka z nich. Był wielokrotnie stypendystą programów dla młodych naukowców i finalistą licznych konkursów. Wielokrotnie nagrodzono go za działalność naukową oraz edukacyjną.

Jest częstym gościem Poznańskich Dni Zwierząt Egzotycznych, AquaZoo, Zoobotanica, Nocy Naukowców czy Biologów, Festiwalu Nauki i Sztuki oraz wielu innych, okolicznościowych wydarzeń edukacyjnych na terenie Wielkopolski.

Przyznaje, że popularyzacja nauki sprawia mu ogromną przyjemność, niezależnie od wieku uczestników. „Często obserwuję wręcz dziecięcą ciekawość również wśród młodzieży i dorosłych. Każde zajęcia są wyjątkowe, często uzależnione od energii grupy, bez której nie byłoby zasadności dla popularyzacji nauki” - podkreśla.

Mateusz Kęsy nie ukrywa, że dzielenie się wiedzą z innymi wpisał na stałe w swoje życie, a praca na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz w Szkole Podstawowej „Skrzydła” jest dla niego inspiracją do zarażania pasją innych.

„W minionym roku mimo stałych obowiązków zrealizowałem kilka projektów naukowo-edukacyjnych wykraczając poza terytorium Wielkopolski” - mówi Kęsy, który przygotowuje kolejny projekt. Pracuje także nad stworzeniem zespołu, który będzie mógł sprawniej realizować zadania popularyzatorskie w Poznaniu oraz na terenie całego kraju.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021