Macierzyństwo nie sprzyja karierze naukowej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pomimo równowagi płci na niższych stanowiskach akademickich, wyższe stopnie kariery naukowej są dużo trudniejsze do osiągnięcia przez kobiety. Okazuje się, że winne może być … macierzyństwo.

"Kobietom-naukowcom, które jednocześnie są matkami małych dzieci, trudniej jest uzyskać dostęp do finansowania badań oraz wsparcie dla swoich projektów niż ich męskim odpowiednikom” - podkreślają autorzy badania z University of Bath (Wlk. Brytania).

Jego wyniki przedstawili podczas dorocznej konferencji Royal Economic Society, która odbyła się pod koniec marca na University of Sussex w Brighton.

Badacze przeanalizowali kariery 262 naukowców - mężczyzn oraz kobiet - pracujących na co dzień na Uniwersytecie w Turynie. Obserwacje obejmowały okres 10 lat. Okazało się, że łącznie kobiety z małymi dziećmi otrzymywały mniej środków finansowych na prowadzenie swoich badań i miały niższe wskaźniki cytowań niż ich koledzy na podobnych stanowiskach, a także ich bezdzietne koleżanki.

„Nasze badanie pokazało, że kobiety-naukowcy, mające małe dzieci, mają najniższe wskaźniki cytowań - mówi dr Cornelia Lawson z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Bath. - Być może chodzi o to, że niezwykle trudno jest pogodzić regularne wyjazdy na konferencje naukowe w celu promowania własnych badań z odpowiedzialnością za małe dziecko. Podkreśla to konieczność opracowania systemów wsparcia dla kobiet w zakresie opieki nad dziećmi”.

„Co ciekawe, w przypadku ojców-naukowców efekt był odwrotny - dodaje Lawson. - Nasze badanie wykazało, że ojcostwo było skorelowane z wyższymi wskaźnikami cytowań. Przypuszczamy, że efekt ten może być napędzany przez chęć zapewnienia lepszego bytu swojemu potomstwu. Inny powód może być taki, że panowie decydują się na powiększenie rodziny dopiero w momencie, kiedy ich kariera naukowa jest już bardzo stabilna”.

Autorzy pracy są przekonani, że wyniki ich badania są uniwersalne dla wszystkich dziedzin nauki oraz dla większości krajów.

„Uczelnie i towarzystwa naukowe powinny zadbać o to, aby kobiety i mężczyźni mieli równy dostęp do środków. Mamy nadzieję, że zajmą się one przeszkodami, jakie napotykają w czasie swojej kariery kobiety-naukowcy z małymi dziećmi” - dodaje prof. Aldo Geuna z Uniwersytetu w Turynie, jeden ze współautorów badania.

Autorzy zwrócili się już do Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) oraz Brytyjskiej Rady ds. Badań (RCUK), aby zajęły się nieświadomymi uprzedzeniami w przyznawaniu funduszy oraz podjęły działania w celu promowania równości płci w środowisku akademickim.(PAP)

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera