Wystawa Eksperymentuj! - dlaczego włosy stają dęba?

<p><strong>Dlaczego po dotknięciu generatora van de Graaffa nawet najodważniejszym śmiałkom włosy stają dęba, jak silne jest nasze serce i czy można je prześcignąć i czy mydło reklamowane jako zdrowe nie szkodzi naszej skórze - tego wszystkiego będą mogli dowiedzieć się mieszkańcy Trójmiasta.</strong> 29 listopada w sopockiej szkole przy ulicy Kolberga 15 na trzy dni stanie interaktywna wystawa Eksperymentuj! <a title="Centrum Nauki Kopernik" href="http://www.centrumnauki.pl/">Centrum Nauki Kopernik</a>. </p>

To pierwsza wystawa, przygotowana przez powstające w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. "Od września 2006 roku podróżuje po Polsce, docierając do dużych miast i małych miejscowości, by ich mieszkańcy – zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli - mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i przez to zrozumieć zjawiska przyrodnicze" - informuje Aneta Prymaka z Centrum Nauki Kopernik.

Tu nie ma, jak w tradycyjnych muzeach, eksponatów za szklanymi gablotami i z napisem „nie dotykać”. Tu, jak podkreślają pracownicy Centrum, wręcz trzeba dotykać prezentowanych urządzeń i wykorzystać je do prowadzenia doświadczeń zgodnie z dołączoną instrukcją. "Obserwowany przez zwiedzającego przebieg eksperymentu jest najlepszym wyjaśnieniem danego zjawiska" - mówią.

Pomocą służą obecni na wystawie animatorzy Centrum Nauki Kopernik - studenci i doktoranci różnych dziedzin nauki.

Wystawa składa się z 25 stanowisk z interaktywnymi doświadczeniami z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, matematyki. "Może być więc wykorzystywana na wiele sposobów. Nauczyciele mogą uczynić z niej nietypowy element lekcji czy zajęć pozalekcyjnych, podczas których będą mogli praktycznie tłumaczyć działanie praw naukowych" - tłumaczy Aneta Prymaka.

Jak dodaje, dla zwiedzających spoza szkoły - rodzin z dziećmi, młodzieży i dorosłych, może to być ciekawa forma spędzania czasu, rozwoju intelektualnego i rozbudzania ciekawości.

Eksperymentuj! pokazuje także, czym będzie się zajmowało Centrum Nauki Kopernik. "To pierwszy w Polsce ośrodek, wyjaśniający naukę za pomocą nowoczesnych, interaktywnym narzędzi, nawiązujący do idei centrów nauki na świecie" - tłumaczy Aneta Prymaka.

Budynek Centrum powstaje w atrakcyjnym miejscu stolicy - nad Wisłą, w pobliżu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszych gości zaprosi pod koniec 2008 roku.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Centrum, na takie prezentowanie wiedzy istnieje ogromne zapotrzebowanie – pokazuje to dotychczasowe zainteresowanie wystawą oraz ogromna liczba zapraszających nas do swoich miejscowości instytucji.

Premierowy pokaz wystawy miał miejsce w czerwcu 2006 roku na Pikniku Naukowym w Warszawie. Jak informuje Prymaka, wystawę odwiedziło kilkanaście tysięcy osób, a do poszczególnych stanowisk ustawiały się długie kolejki. W wakacje przez siedem tygodni odwiedziło ją tu ponad 15 tys. osób.

W listopadzie 2006 roku wystawa Eksperymentuj! po raz pierwszy pokazywana była za granicą. W dniach 10-19 listopada, ustawiona w specjalnym namiocie w centrum Barcelony, była jedną z głównych atrakcji Katalońskiego Tygodnia Nauki. Codziennie odwiedzały ją tysiące osób.

Wystawa Eksperymentuj! czynna będzie w III LO i Szkole Podstawowej nr 9 w Sopocie przy ulicy Kolberga 15 w dniach 29 listopada – 1 grudnia. W godzinach 9.00-13.00 odwiedzają ją uczniowie okolicznych szkół. W środę 29 listopada w godz. 16.30-18.30 mogą ją zwiedzać wszyscy chętni spoza szkoły, wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec

tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera