Pradawny krokodyl-Godzilla

<strong>W Patagonii argentyńscy paleontolodzy natrafili na skamieniałe szczątki krokodyla, który zamieszkiwał oceany ponad 140 milionów lat temu. Nazwali go Godzilla, gdyż kształtem głowy i uzębieniem przypominał bardziej dinozaura niż krokodyla - czytamy na stronie serwisu internetowego <a href="http://www.nature.com">Nature</a>.</strong>

Odkrywca szczątków, paleontolog Zulma Gasparini z argentyńskiego Museo de La Plata uważa, że należały one do gatunku morskich krokodyli Dakosaurus andiniensis. Wiadomo było, że zwierzęta te zamieszkiwały wody Pacyfiku ok. 160 mln lat temu. Jednak dopiero teraz badacze dowiedzieli się jak wyglądały.

Okazuje się, że miały odmienny od innych przedstawicieli krokodyli kształt czaszki, szczęk i zębów. Wskazuje to, że prawdopodobnie stosowały też odmienną dietę. Zarówno dzisiejsze krokodyle, jak i te sprzed milionów lat, zdecydowanie preferowały ryby. Dla odnalezionego okazu chwytanie ryb za pomocą krótkich szczęk i dużych, zaostrzonych zębów byłoby bardzo trudne - tłumaczą naukowcy.

Badacze zastanawiają się, czym mogła żywić się "Godzilla". Zdaniem paleontologów, duże zęby D. andiniensis sugerują, że mogła odgryzać duże kawałki od większej od siebie ofiary, zamiast chwytać ryby czy ośmiornice. Być może więc ten gatunek żerował na większych morskich drapieżnikach. Jedyny sposób, aby się o tym przekonać to odnalezienie skamieniałości krokodyla z pełnym żołądkiem, konkludują badacze. DWO

* * *

Tekst ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.

jjj

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera