Uczelnie i instytucje

Katowice/ Najczęściej cytowani naukowcy w świecie na Politechnice Śląskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na Politechnice Śląskiej w Katowicach po raz drugi spotkali się naukowcy spośród dwóch procent najczęściej cytowanych w świecie. W programie czwartkowej konferencji znalazły się tematy związane m.in. z medycyną, nowoczesnymi technologiami, sztuczną inteligencją oraz zrównoważonym rozwojem i zieloną transformacją.

Konferencja Naukowa Najlepszych Naukowców w Świecie – TOP 2 proc. to inicjatywa prof. Grzegorza Wojnara z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach.

– Nasza konferencja gromadzi naukowców spośród 2 proc. najczęściej cytowanych w świecie. Są to naukowcy, którzy pracują w Katowicach i woj. śląskim. W 2024 r. mieliśmy 43 zgłoszenia, a w 2025 r. 47 zgłoszeń – poinformował prof. Grzegorz Wojnar.

Prorektor Politechniki Śląskiej ds. ogólnych prof. Bożena Skołud oceniła, że miejsce wśród 2 proc. najczęściej cytowanych naukowców to prestiż zarówno dla badaczy, jak i ich uczelni. Wskazała, że ma to również praktyczny wymiar, ponieważ miejsca w rankingach mają znaczenie przy pozyskiwaniu dofinansowań na badania.

– To również promocja uczelni. Jeżeli młody człowiek szuka uczelni, to sięga do rankingów. Kiedy widzi, że są na niej naukowcy najlepsi na świecie, to wie, że warto tam studiować, tam kreować swoją przyszłość – wyjaśniła prof. Bożena Skołud.

Pierwszy referat podczas czwartkowej konferencji wygłosił prezes oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach prof. Andrzej Więcek. Przedstawiał postępy w leczeniu niedokrwistości w chorobach nerek.

– Misją PAN jest promowanie, rozwój i integracja nauki. Nie tej nauki, która jest nauką samą w sobie, ale nauki, która ma służyć dobru społeczeństwa. I my poprzez te osiągnięcia naukowców z wielu dziedzin m.in. będziemy pokazywali, jak bardzo nauka służy społeczeństwu – powiedział prof. Andrzej Więcek.

Prezydent Katowic dr Marcin Krupa zasygnalizował, że nauka jest szczególnie ważna dla rozwoju miasta, które jest dużym ośrodkiem akademickim, a w 2024 r. miało tytuł Europejskiego Miasta Nauki.

– Dzisiaj cierpimy na brak autorytetów, a przecież ci ludzie, którzy trafiają do najlepszych 2 proc. naukowców świata, powinni byś naszymi autorytetami, które powinniśmy sobie stawiać jako wzorce, bo przecież cały świat czerpie z ich wiedzy, umiejętności i doświadczenia – podkreślił dr Marcin Krupa.

Prof. Grzegorz Wojnar zapowiedział, że planowane jest wydanie publikacji podsumowującej II Konferencję Naukową Najlepszych Naukowców w Świecie – TOP 2 proc.

Pierwsza edycja konferencji odbyła się w 2024 r., kiedy Katowice były Europejskim Miastem Nauki. Wówczas w Katowicach zorganizowano m.in. 50 naukowych tygodni tematycznych oraz międzynarodową konferencję EuroScience Open Forum.(PAP)

pato/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdański Uniwersytet Medyczny uruchomił pielęgniarską pracownię badawczą

  • Fot. Adobe Stock

    565 osób polskiego pochodzenia z 26 krajów rozpocznie studia w ramach programu Anders NAWA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera