Naukowcy odkryli największe w historii zderzenie dwóch masywnych czarnych dziur

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy odkryli największe w historii zderzenie dwóch czarnych dziur, każdej o masie ponad 100 razy większej od masy Słońca – ogłosiło w poniedziałek międzynarodowe konsorcjum LIGO-Virgo-KAGRA. W wyniku kolizji powstała jeszcze masywniejsza czarna dziura, oddalona od Ziemi o ok. 10 mld lat świetlnych.

Dowód na zderzenie tych dwóch obiektów odnotowały dwa detektory fal grawitacyjnych w Waszyngtonie i Luizjanie 23 listopada 2023 r.

Prof. Mark Hannam, matematyk na Uniwersytecie w Cardiff, powiedział w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „Guardian”, że „było to jedno z najgwałtowniejszych zjawisk, jakie można zaobserwować we Wszechświecie, ale fale, które (w wyniku kolizji – PAP) docierają do Ziemi, są już bardzo maleńkie”.

Analiza sygnału wykazała, że zderzające się czarne dziury miały masę 103 i 137 razy większą od masy Słońca i obracały się ok. 400 tys. razy szybciej niż Ziemia, co jest wartością zbliżoną do teoretycznej granicy dla takich obiektów. W wyniku tej fuzji powstała nowa czarna dziura o masie ponad 225 razy większej od masy Słońca.

Według fizyków czarne dziury, które się połączyły, same były obiektami powstałymi z wcześniejszych połączeń. To wyjaśniałoby, jak osiągnęły tak dużą masę i dlaczego wirowały tak szybko, ponieważ łączące się czarne dziury mają tendencję do nadawania spinu, czyli momentu pędu obiektowi, który tworzą.

Do tej pory naukowcy odkryli ok. 100 połączeń czarnych dziur na podstawie generowanych przez nie fal grawitacyjnych; największe z nich doprowadziło do powstania obiektu o masie 140 mas Słońca.

Detektory fal grawitacyjnych, takie jak LIGO w USA, Virgo we Włoszech i KAGRA w Japonii, mierzą drobne zniekształcenia czasoprzestrzeni spowodowane gwałtownymi zdarzeniami kosmicznymi, takimi jak łączenie się czarnych dziur. Czwarty cykl obserwacyjny rozpoczął się w maju 2023 r. Wyniki obserwacji z pierwszej połowy tego cyklu, czyli do stycznia 2024 r., zostaną opublikowane pod koniec lata.

Z Londynu Marta Zabłocka(PAP)

mzb/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Rekordowa temperatura wody - prawie 26 st. C

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali reakcję zwierząt na dźwięki wydawane przez rośliny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera