Uczelnie i instytucje

W czwartek obrady okrągłego stołu ds. bezpieczeństwa na uczelniach

09.07.2025. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Albert Zawada
09.07.2025. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Albert Zawada

W czwartek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zbierze się okrągły stół ds. bezpieczeństwa na uczelniach. Głównym celem spotkania jest zwiększenie bezpieczeństwa społeczności akademickiej na terenach kampusów uniwersyteckich. W spotkaniu będą uczestniczyli Marcin Kulasek i Tomasz Siemoniak.

Okrągły stół ds. bezpieczeństwa na uczelniach, który będzie obradował w siedzibie resortu nauki, jest odpowiedzią na tragiczne wydarzenia z maja br. na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie będzie poświęcone wymianie doświadczeń, a także zebraniu rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa na kampusach uczelni w Polsce.

W spotkaniu wezmą udział m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak i sekretarz stanu w MSWiA Czesław Mroczek.

- Będziemy gotowi przedstawić rozwiązania, jakich oczekujemy, jak powinna wyglądać ochrona na polskich uczelniach oraz doprecyzować zasady wstępu policji na teren uczelni. Wiele można zrobić bez zmian przepisów i można upowszechnić te dobre praktyki - powiedział w środę na konferencji prasowej w MSWiA szef tego resortu Tomasz Siemoniak.

7 maja br. na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu Mieszko R., 22-letni student prawa, zaatakował siekierą portierkę, która zamykała drzwi do Auditorium Maximum. Kobieta nie przeżyła ataku. Na pomoc kobiecie ruszył pracownik Straży UW, któremu napastnik również zadał dotkliwe rany i w stanie ciężkim trafił do szpitala.

Podejrzany o morderstwo Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa, usiłowania zabójstwa, znieważenia zwłok i naruszenia nietykalności funkcjonariusza policji. Został aresztowany na trzy miesiące. Przebywa w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu. (PAP)

has/ bar/ lm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera