Podkarpackie/ Uczestnicy obozu o tematyce kosmicznej wybrani, w sierpniu przyjadą do Stalowej Woli

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zakończyła się rekrutacja na obóz o tematyce kosmicznej CASSINI Space Camp. W sierpniu do Stalowej Woli przyjedzie 25 osób wybranych spośród kandydatów z całej Unii Europejskiej.

Zapisy na wakacyjny obóz, który organizatorzy nazywają inkubatorem talentów, trwały dwa tygodnie. Zgłosiło się 60 osób. Kandydaci musieli mieć co najmniej 14 lat i nie więcej niż 18 oraz uczęszczać do szkoły średniej na terenie UE. Oceniano ich zainteresowania i dotychczasowe doświadczenie związane z tematyką kosmiczną. W zgłoszeniu musieli opisać swoje plany na przyszłość i przedstawić propozycję pytań, które chcieliby zadać mentorom podczas obozu.

W ten sposób jury wybrało 25 osób. W międzynarodowej załodze Campu znajdzie się młodzież z Hiszpanii, Włoch, Finlandii i m.in. Czech. Polscy uczestnicy przyjadą z Gdańska, Warszawy, Zielonej Góry, Krakowa, Świdnika, Żabna, Sulejowa, Lubartowa oraz Krasnobrodu.

CASSINI Space Camp rozpocznie się od wizyty w laboratoriach Politechniki Rzeszowskiej, które pracują nad rozwiązaniami dla sektora kosmicznego. Następnie będzie wyjazd do Bezmiechowej i Leska, gdzie w obserwatorium Polskiej Agencji Kosmicznej młodzi ludzie będą prowadzić obserwacje astronomiczne, budować rakiety, ale też zaprojektują i wypuszczą balony stratosferyczne.

Z kolei w Stalowej Woli wezmą udział w warsztatach z dronami, radiołączności oraz zajęciach artystycznych inspirowanych kosmosem. Finał zaplanowano w Krakowie, podczas największych w Europie zawodów łazików marsjańskich - European Rover Challenge.

Podczas wakacyjnego obozu młodzież będzie pracować z czołowymi ekspertami polskiego sektora kosmicznego. Wśród nich jest m.in. założyciel Space Agency Maciej Myśliwiec, prezeska Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego Kinga Gruszecka, wykładowca akademicki z Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej Politechniki Rzeszowskiej dr hab. inż. Andrzej Majka, czy prezes Akademii Kosmicznej Robert Nowakowski.

- Wspólnie z młodymi uczestnikami będą eksplorować tajniki technologii kosmicznych, robotyki, sztuki i nauki, aby rozpalić w nich marzenia o przyszłości w kosmosie – zapowiedziała Katarzyna Pochwat z działu promocji i komunikacji Agencji Rozwoju Regionalnego w Stalowej Woli, która jest organizatorem obozu.

Stalowa Wola jest jednym z siedmiu europejskich miast i jedynym w Polsce, które zdobyło dofinansowanie na organizację CASSINI Space Camp. Letni obóz o tematyce kosmicznej to inicjatywa Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), której celem jest zainspirowanie młodzieży do wejścia na ścieżkę kariery w sektorze kosmicznym. (PAP)

al/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Start rakiety Falcon 9 z załogą misji Axiom Mission 3 (Ax-3). PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH  18.01.2024

    Astronauta misji Ax-3: Sławosz ma cechy kluczowe dla każdej załogi kosmicznej

  • Fot. Adobe Stock

    Twórczyni harmonogramu misji IGNIS: układanie pracy astronauty to jak gra w Tetris

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera