Scanway wybrany przez ESA do przetwarzania zdjęć powierzchni Księżyca

Fot. materiały prasowe Scanway
Fot. materiały prasowe Scanway

Scanway został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do przetwarzania zdjęć powierzchni Księżyca w ramach planowanej w 2026 roku wspólnej misji z Intuitive Machines z USA - poinformowała spółka w komunikacie.

Wartość kontraktu wynosi 500 tys. euro, a jego realizacja potrwa do 2027 roku.

Scanway podał, że opracowywane przez spółkę rozwiązanie będzie pierwszym komercyjnym systemem tego rodzaju w Europie, zapewniającym jej państwom dostęp do kluczowych zobrazowań powierzchni Księżyca.

"Według naszej wiedzy, pozyskanie doświadczenia w przetwarzaniu danych księżycowych w skali tysięcy km kw. powierzchni Srebrnego Globu, przekładających się na gigabity danych, stanowi unikalną kompetencję nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Warto dodać, że zobrazowania księżycowe plasują się w znacząco wyższych przedziałach cenowych niż zobrazowania Ziemi z niskiej orbity, co kreuje istotny potencjał dla firm, które potrafią takie dane przetwarzać. Scanway zajmie istotną pozycję w łańcuchu właśnie tego rodzaju kluczowych danych optycznych" - powiedział cytowany w komunikacie Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.

Scanway dostarczy zarówno instrument optyczny do mapowania powierzchni Księżyca, jak i kompleksowy system przetwarzania danych satelitarnych.

Spółka będzie przetwarzać zdjęcia satelitarne z celów określonych wspólnie przez ESA, Intuitive Machines i Scanway, pokrywając tysiące km kw. powierzchni Księżyca i dostarczając gigabity danych.(PAP)

seb/ ana/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.07.2025. Na ekranie przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. PAP/Radek Pietruszka

    POLSA: misja polskiego astronauty wykonana w ponad 50 proc.

  • Fot. EPA/Matthias Schrader

    "Europejskie Houston" pod Monachium - stąd ESA monitoruje misję IGNIS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera