
Obowiązek wydawania dyplomów w postaci elektronicznej i stworzenie repozytorium takich dyplomów w ramach systemu POL-on – to główne cele projektu noweli kilku ustaw, m.in. prawa oświatowego oraz prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, który znalazł się w pakiecie projektów deregulacyjnych.
Jak napisano w projekcie noweli, przygotowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) i opublikowanym w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, nowe rozwiązania mają poprawić „otoczenie prawne dla pełnego i prawidłowego wdrożenia procesu wydawania dyplomów ukończenia studiów, dyplomów doktorskich i dyplomów habilitacyjnych w postaci elektronicznej”.
Po wprowadzeniu nowych przepisów podstawową formą dyplomów będzie postać elektroniczna. Wydanie dyplomu w postaci papierowej będzie możliwe wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej. Dyplomy mają być dostępne również w aplikacji mObywatel.
Dyplomy doktorskie i habilitacyjne również mają być wydawane w formie elektronicznej z możliwością uzyskania wersji papierowej. Nowością jest termin 30 dni na wystawienie dyplomu od dnia nadania stopnia – dotychczas brakowało regulacji w tym zakresie, co powodowało opóźnienia.
Nowelizacja przewiduje, że wszystkie uczelnie będą zobowiązane do wydawania dyplomów wyłącznie w postaci elektronicznej od 1 stycznia 2027 r., a dokumenty papierowe będą miały charakter fakultatywny. Dodatkowe odpisy dyplomów będą mogły być wydawane w języku polskim lub obcym do 10 lat od ukończenia studiów lub nadania stopnia.
Zmiany zakładają także możliwość wydawania wspólnych dyplomów w przypadku współpracy z instytucjami zagranicznymi. W takich sytuacjach jeden z podmiotów (krajowy lub zagraniczny) będzie odpowiedzialny za wydanie dokumentu w wersji papierowej, natomiast dokument w wersji elektronicznej będzie musiał być wystawiony przez stronę polską.
W projekcie zapisano również utworzenie repozytorium dyplomów elektronicznych w systemie POL-on. Każdy dokument tam umieszczany ma być opatrywany kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną i znacznikiem czasu, co ma zapewnić jednoznaczną datę jego wydania i gwarantować autentyczność.
Dostęp do repozytorium mają mieć m.in. ministrowie nadzorujący uczelnie i instytuty badawcze, rektorzy uczelni, dyrektorzy instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk, instytutów badawczych i międzynarodowych instytutów działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nowe regulacje gwarantują też dostęp do repozytorium dyrektorowi Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Dotąd jego obowiązki w zakresie dostępu i wprowadzania danych do systemu POL-on nie były jasno określone.
„Zmiany w tym zakresie są konieczne, aby przepisy w pełni odpowiadały na zidentyfikowane potrzeby i problemy związane z wydawaniem dyplomów w postacie elektronicznej, a jednocześnie były możliwe do zastosowania od strony technicznej. Uwzględniają one wyniki analiz potrzeb poszczególnych grup interesariuszy oraz możliwości techniczne implementacji wprowadzanych rozwiązań w założonym terminie tj. do dnia 30 czerwca 2026 r.” – napisano w uzasadnieniu projektu.
Wprowadzenie elektronicznych dyplomów i utworzenie repozytorium dyplomów w systemie POL-on zakładała też nowelizacja ustawy z 30 sierpnia 2023 r. Jak czytamy w obecnym projekcie, regulacje wprowadzono jednak wówczas nieprawidłowo – zmiany legislacyjne były nieprecyzyjne, a część przepisów się dublowała, co utrudniało ich wdrożenie. Wątpliwości budziły m.in. dostosowanie regulacji do specyfiki dokumentów elektronicznych, brak przepisów o mobilnym dostępie przez aplikację mObywatel albo o weryfikacji autentyczności dokumentów.
Nowy projekt nowelizacji porządkuje te przepisy, rezygnuje z koncepcji portalu oraz rozszerza dostęp do systemu POL-on na Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Zrezygnowano też ze sformułowanej w noweli z 2023 r. koncepcji stworzenia Portalu Edukacji i Nauki z powodu braku realnych perspektyw jego wdrożenia.
Resort zakłada, że rozwiązania wejdą w życie do końca 2026 r., tak aby wszystkie uczelnie i instytucje miały czas na dostosowanie systemów informatycznych i procedur administracyjnych do nowych przepisów. W razie niedochowania terminów nowelizacja przewiduje możliwość nałożenia kary pieniężnej na uczelnie.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2025 r.(PAP)
Nauka w Polsce
abu/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.