Uczelnie i instytucje

Prezydent podpisał nowelę ustawy o Narodowym Centrum Nauki

21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

Uelastycznienie kształtowania wysokości wynagrodzeń w Narodowym Centrum Nauki (NCN), by były one atrakcyjne zwłaszcza dla osób z wysokimi kwalifikacjami, przewiduje nowela ustawy o NCN, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Zgodnie z nowelą minister nauki w drodze rozporządzenia będzie określał szczegółowe kryteria wynagradzania Koordynatorów Dyscyplin i pracowników Biura NCN. Te kwestie będzie też regulował regulamin wynagradzania koordynatorów dyscyplin i pracowników Biura NCN, ustalany przez dyrektora NCN (z uwzględnieniem kryteriów wynagradzania określonych w ww. rozporządzeniu), a następnie zatwierdzany przez ministra. Ten regulamin, zgodnie z nowymi przepisami, dyrektor NCN ma ustalić w terminie 3 miesięcy od wejścia ustawy w życie.

Opracowanie regulaminu zostanie powierzone dyrektorowi NCN, bowiem - jak wyjaśniono - jako odpowiedzialny za kreowanie polityki kadrowej w NCN zna on aktualne potrzeby kadrowe i ma wiedzę o wysokości wynagrodzeń na lokalnym rynku pracy.

Nowela przewiduje, że wynagrodzenie za pracę na poszczególnych stanowiskach w Biurze NCN będzie ustalane w taki sposób, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także przewidywanemu obciążeniu pracą na danym stanowisku, w ramach tzw. widełek, które określą jego dolną i górną granicę.

Ustawa wprowadza również przepis wskazujący, że wynagrodzenie zastępcy dyrektora i głównego księgowego NCN będzie ustalane przez dyrektora NCN zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Będą oni zatem objęci regulaminem wynagradzania z uwzględnieniem przepisów tej ustawy.

W uzasadnieniu zmian podkreślono, że obecny znaczący wzrost wynagrodzeń na rynku pracy sprawia, że oferowane przez Narodowe Centrum Nauki wynagrodzenia przestają być atrakcyjne zwłaszcza dla osób z wysokimi kwalifikacjami.

Jak tłumaczył podczas pierwszego czytania projektu ustawy dyrektor NCN prof. Krzysztof Jóźwiak, jest to "pewnego rodzaju deregulacyjne rozwiązanie, które pozwoli przenieść na poziom dyrektora regulacje dotyczące wynagrodzeń pracowników centrum".

"Te nowe rozwiązania zapewnią większą elastyczność ustalania warunków wynagrodzeń dla pracowników, a także zapewnią możliwość szybszego reagowania na zmiany chociażby minimalnego wynagrodzenia za pracę bądź też (...) zmian warunków na rynku pracy" - argumentował.

Wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Karolina Zioło-Pużuk zapowiedziała wówczas, że procedura proponowana w noweli po dwóch latach będzie ewaluowana.

Nowela została podpisana przez prezydenta Dudę 7 maja - podała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.(PAP)

abu/ agt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powołany przez ministra nauki zespół przedstawił kluczowe postulaty ws. nowego modelu ewaluacji

  • Fot. Adobe Stock

    Senat przyjął bez poprawek ustawę uszczelniającą wydawanie wiz studenckich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera