Historia i kultura

Niemcy/ Odtworzone przez Polaków średniowieczne stroje z Nubii są prezentowane w berlińskim muzeum

Fot. Paulina Matusiak, Eddy Wenting
Fot. Paulina Matusiak, Eddy Wenting

Pięć zrekonstruowanych przez Polaków strojów ze średniowiecznej Nubii można oglądać na wystawie w Muzeum im. Bodego w Berlinie. W środę wieczorem uroczyste otwarcie ekspozycji przyciągnęło tłumy berlińczyków.

Rekonstrukcji strojów królów, królewskich matek oraz biskupa dokonali archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego i projektanci z Uniwersytetu SWPS. Eksperci odtworzyli je na podstawie malowideł z katedry w Faras, które obecnie znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie i Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie.

W latach 60. XX wieku ekspedycja archeologiczna kierowana przez prof. Kazimierza Michałowskiego z UW rozpoczęła prace wykopaliskowe na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras w Sudanie. Odkryto tam m.in katedrę z dobrze zachowanymi malowidłami ściennymi. Zabytki te są największym znalezionym zespołem chrześcijańskiego malarstwa nubijskiego i prezentują jego rozwój od VIII do XIII wieku - informuje na swojej stronie internetowej Uniwersytet Warszawski.

Ważnym elementem wystroju nubijskich kościołów były monumentalne wizerunki przedstawicieli dworu i kleru. Przedstawione na malowidłach osoby wyróżniały okazałe szaty i inne dekoracyjne elementy stroju.

W otwarciu wystawy w Berlinie w środę wzięli udział goście z Polski - głos zabrali zaangażowani w projekt Karel Innemée z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Agnieszka Jacobson-Cielecka z Uniwersytetu SWPS, którzy opowiedzieli o pracy rekonstrukcyjnej. Charge d’affaires RP w Niemczech Jan Tombiński podkreślił m.in. współpracę między muzeami z Warszawy i Berlina.

Podobnie jak dziś, odzież i akcesoria w średniowiecznej Nubii były formą komunikacji niewerbalnej, a każdy element miał swoje znaczenie - zauważyła Antje Scherner, szefowa kolekcji rzeźby i muzeum sztuki bizantyjskiej.

W październiku ub.r. stroje z Nubii, zaprezentowano premierowo podczas pokazu na żywo w paryskim Luwrze. Teraz prezentuje je Muzeum im. Bodego w Berlinie w formie wystawy czasowej wraz z obiektami z kolekcji berlińskich. Kolejny pokaz na żywo odbędzie się po finisażu wystawy - informują Katedra Archeologii Egiptu i Nubii Uniwersytetu Warszawskiego oraz berlińskie muzeum.

W środę wieczorem pierwsi zwiedzający wystawę musieli czekać w kolejce, żeby zobaczyć efekt pracy Polaków - sala, w której prezentowane są eksponaty nie mogła pomieścić wszystkich zainteresowanych jednocześnie.

Wystawa czasowa, przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie, będzie prezentowana w stolicy Niemiec do 12 kwietnia br.. Muzeum Bodego leży na słynnej berlińskiej Wyspie Muzeów - wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO jednym z najważniejszych kompleksów muzealnych na świecie.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ san/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Warszawski Uniwersytet Medyczny

    MKiDN: trzy starodruki z XVIII w. wzbogaciły zbiory Muzeum Historii Medycyny WUM

  • Na zdjęciu Amelia Earhart. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    Badanie: ponad połowa Polaków zna nie więcej niż dwie kobiety-eksploratorki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera