Konkurs „O nauce po ludzku” na artykuł popularnonaukowy rozstrzygnięty

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

„O samolocie, który lata dwa razy bardziej”, „Serce na baterie” i „Pigmenty na celulozie, czyli sztuka w mikroskali” – to tytuły artykułów popularnonaukowych, które otrzymały kolejne miejsca na podium w ogólnopolskim konkursie „O nauce po ludzku”.

Organizatorem przedsięwzięcia było Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej. Serwis Nauka w Polsce objął konkurs swoim patronatem.

Do konkursu spłynęło 56 zgłoszeń z ośrodków badawczych z różnych części kraju.

„Prace były bardzo różnorodne, zarówno tematycznie, jak i jakościowo. Zaskoczyła nas zdecydowana liczba prac studentów. I co ciekawe, to właśnie studenci obstawili całe ‘pudło’. Myślę, że taki wynik wyraźnie pokazuje, że młode pokolenie studentów, a mam nadzieję – przyszłych naukowców, będzie szlifować umiejętności mówienia o nauce po ludzku, bo już na starcie czują, o co w tym chodzi. Bardzo mnie to cieszy, nie tylko jako organizatora konkursu, ale przede wszystkim jako naukowca, popularyzatora i trenera komunikacji naukowej” – podkreśliła w rozmowie z Nauką w Polsce prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

Pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Kania z Politechniki Warszawskiej z artykułem pt. „O samolocie, który lata dwa razy bardziej”. Drugie - reprezentujący Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Michał Krawiec, który napisał artykuł pt. „Serce na baterie”. Trzecie miejsce na podium zajęła Zofia Śmiałek z Politechniki Warszawskiej za artykuł pt. „Pigmenty na celulozie, czyli sztuka w mikroskali”.

Ponadto, jurorzy przyznali wyróżnienie dla Kacpra Kosa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za artykuł zatytułowany: „Feminatywy – powrót do językowych korzeni czy inspiracja czeszczyzną?”.

Najlepsze prace wyłoniło jury, w którego skład weszli specjaliści z zakresu komunikacji i popularyzacji nauki, dziennikarstwa oraz różnych dziedzin nauki. Obradom przewodniczył dr hab. Andrzej Katunin, prof. PŚ.

Tegoroczna edycja konkursu to pierwsza formuła ogólnopolska, choć nie pierwsza w ogóle – wcześniejsze były bowiem związane z Politechniką Śląską. „Od początku zależało nam, aby zgodnie z hasłem naszej jednostki – 'Mówimy o nauce po ludzku' – stymulować środowisko akademickie do rozhermetyzowania naukowego języka i wyjścia z naszą nauką poza akademię” – powiedziała prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska.

Pytana o zamiar organizacji kolejnych ogólnopolskich edycji, odpowiedziała, że plany się klarują. „Wszystko przed nami” – dodała.

Konkurs wpisuje się w działania w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.(PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera