Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w dniach 9-18 maja

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ponad 500 różnych wydarzeń: wykładów, warsztatów, gier, koncertów, wystaw, spektakli i pokazów przygotowały podlaskie uczelnie i park naukowo-technologiczny na Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, który odbędzie się w dniach 9-18 maja. Zwieńczeniem ma być naukowy piknik na stadionie w Białymstoku.

Będzie to 21. edycja imprezy, w którą zaangażowanych jest 11 podlaskich uczelni z Białegostoku, Łomży i Suwałk, a także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który prowadzi Epicentrum Nauki. Festiwalowe wydarzenia będą odbywać się też w Wilnie (Litwa), gdzie swoją filię ma Uniwersytet w Białymstoku.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największa w regionie impreza popularyzująca naukę - mówiła w piątek na konferencji prasowej prof. Irina Kowalska, prorektor ds. nauki i ewaluacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), który jest tegorocznym koordynatorem przedsięwzięcia.

Prorektor poinformowała, że przygotowano ponad 500 wydarzeń, a uczestnicy - od najmłodszych do najstarszych - będą mogli zapoznać się ze wszystkimi dziedzinami nauki, począwszy od nauk humanistycznych, poprzez nauki przyrodnicze, aż do nauk ścisłych i technicznych. "Oferta jest bardzo szeroka" - oceniła.

Tegorocznym hasłem imprezy jest "Nie lekceważcie nigdy zjawisk, które wydają wam się niezwykłe". Jak mówiła koordynatorka festiwalu prof. Anna Moniuszko-Malinowska z UMB, to słowa Aleksandra Fleminga, odkrywcy penicyliny. W ten sposób organizatorzy chcą uczcić przypadającą w tym roku 80. rocznicę przyznania nagrody Nobla za wynalezienie penicyliny, a także 70. rocznicę śmierci naukowca.

"O roli antybiotyków chyba nie trzeba mówić, jeśli chodzi o historię medycyny; wiemy, jak wielu ludzi zostało uratowanych. Natomiast dzisiaj, w 2025 roku chcielibyśmy zwrócić uwagę na problemy związane z nadużywaniem tych leków oraz rozwoju antybiotykooporności" - powiedziała. Dodała, że festiwal ma też zwrócić uwagę na choroby zakaźne.

Festiwal zostanie zainaugurowany 9 maja na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. W programie znalazł się wykład prof. Katarzyny Dzierżanowskiej-Fangrat o antybiotykach.

W kolejne festiwalowe dni do swoich siedzib zapraszają poszczególni partnerzy. Najwięcej wydarzeń - ponad 170 - przygotował Uniwersytet w Białymstoku, który połączył to z Dniem Otwartym. Wydarzenia będą odbywać się na kampusie uczelni. Będzie można wziąć udział m.in. w wykładzie o podlaskich szeptuchach, posłuchać o sztucznej inteligencji, zdemaskować mafię, odkryć świat szyfrowania, obejrzeć pokazy w planetarium.

Największa uczelnia techniczna w regionie, Politechnika Białostocka przygotowała m.in. spotkania dla dzieci, podczas których najmłodsi będą mogli dowiedzieć się, dlaczego nie warto używać suszarki podczas kąpieli, zobaczyć prawdziwe pioruny czy wziąć udział w chemicznych warsztatach. Będzie też można zajrzeć do hali maszyn i zobaczyć bolidy skonstruowane przez studentów PB i porozmawiać z ich twórcami.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w swój dzień zaprasza na dziedziniec Pałacu Branickich. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach szycia chirurgicznego czy pierwszej pomocy.

Atrakcje przygotowały też uczelnie artystyczne: spektakle - białostocka filia Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, a koncerty i spektakle - filia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Wśród innych partnerów wydarzenia są: Akademia Łomżyńska, Akademia Podlaska w Białymstoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku i Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.

Zwieńczeniem imprezy będzie Rodzinny Piknik Naukowy, który odbędzie się na stadionie miejskim w Białymstoku. Tu wszyscy partnerzy festiwalu przygotują ponad 50 różnorodnych działań naukowych, edukacyjnych i kulturalnych.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II".

Serwis PAP Nauka w Polsce objął festiwal patronatem medialnym.(PAP)

swi/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu

    „Od Korony Piastów do Europy Jagiellonów 1025-1525” – wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu

  • Fot. Adobe Stock

    W maju II Śląski Stand-up Naukowy; zapisy na warsztaty dla chętnych z całej Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera