W niedzielę o godz. 12.00 rozpocznie się rejestracja na 8. Śląski Festiwal Nauki. Wśród gości m.in. astrofizyk prof. Łukasz Wyrzykowski i 18-krotny mistrz świata w konkurencjach szybowcowych Sebastian Kawa.
8. Śląski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 7-9 grudnia 2024 r. Udział w nim jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja, aby móc wejść do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i swobodnie korzystać z wszystkich przygotowanych atrakcji.
Zarejestrowani uczestnicy otrzymają praktyczne wskazówki i informacje o programie. Ponadto będą mogli skorzystać z biletów umożliwiających darmowy dojazd transportem publicznym ZTM do Międzynarodowego Centrum Kongresowego.
Część wydarzeń podczas Śląskiego Festiwalu Nauki objęta limitem miejsc (np. warsztaty) będzie wymagała dodatkowej rejestracji.
Organizatorzy wśród gości zapowiedzieli już m.in. astrofizyka prof. Łukasza Wyrzykowskiego, który będzie opowiadał o tym, jak znaleźć czarną dziurę oraz jak małe teleskopy mogą pomagać dużym teleskopom w badaniach naukowych, a także 18-krotnego mistrza świata w konkurencjach szybowcowych Sebastiana Kawę, który w tym roku jako pierwszy człowiek latał szybowcem w Karakorum i przeleciał nad K2.
Ostatni dzień Śląskiego Festiwalu Nauki (9 grudnia) będzie przeznaczony dla uczniów, nauczycieli i studentów. Wówczas w godz. 8.00-17.00 będą obowiązywały wejściówki dla grup zorganizowanych.
„Będzie to wyjątkowa okazja do uczestnictwa w setkach wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę – licznych wykładach, warsztatach, wystawach, stanowiskach pokazowych, spotkaniach z ogromną liczbą gości specjalnych z Polski i zagranicy oraz wielu innych atrakcjach. Taka wizyta może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych lekcji w szkole oraz zajęć na uczelni” – wskazał w komunikacie Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Wydarzeniem specjalnym podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki będzie „Wieczór w Mieście Nauki”, który rozpocznie się w sobotę (7 grudnia) o godz. 19.00. Organizatorzy chcą rozpocząć ten wieczór od "wstępu", zatytułowanego „Jaka jest przyszłość Miasta Nauki?”, po którym odbędzie się koncert muzyki filmowej w wykonaniu orkiestry. Na wydarzenie specjalne będzie obowiązywała odrębna rejestracja.
8. Śląski Festiwal Nauki to zwieńczenie całego roku, kiedy Katowice były Europejskim Miastem Nauki. Tytuł Europejskiego Miasta Nauki jest przyznawany przez organizację EuroScience oraz Komisję Europejską. Przygotowano z tej okazji 50 tematycznych tygodni, w ramach których prezentowane są zagadnienia naukowe z różnych dziedzin.(PAP)
pato/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.