Śląskie/ Tegoroczny Śląski Festiwal Nauki 6-8 grudnia

Katowice, 14.01.2019, III edycja Śląskiego Festiwalu Nauki (ag/awol) PAP/Andrzej Grygiel
Katowice, 14.01.2019, III edycja Śląskiego Festiwalu Nauki (ag/awol) PAP/Andrzej Grygiel

Tegoroczny Śląski Festiwal Nauki odbędzie się 6-8 grudnia - podali organizatorzy z Uniwersytetu Śląskiego. 9. edycja ŚFN, który stał się jednym z największych wydarzeń popularnonaukowych w Europie, będzie przebiegała pod wezwaniem: „Eksperymentuj!”.

Jak wyjaśnili przedstawiciele UŚ, chodzi o zachętę do samodzielnego poszukiwania wiedzy, otwartego na nowe doświadczenia. „Chcemy postrzegać eksperyment jako wyraz naszej nieskrępowanej ciekawości. Badanie, próbowanie i poszukiwanie odpowiedzi jest nie tylko domeną naukowców, ale również każdej i każdego z nas” - przypomnieli.

Wskazali, że eksperymenty to też odpowiedź na wyzwania coraz większej liczbą nowych zjawisk, których skutków nie sposób przewidzieć: perspektywy katastrofy klimatycznej, światowych konfliktów i kryzysów energetycznych. „Dzięki eksperymentom jesteśmy w stanie przygotować się na nadchodzące zmiany i dostosować się do czekającej nas przyszłości” - akcentują naukowcy.

9. Śląski Festiwal Nauki będzie odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Dokładny program nie jest jeszcze znany – jak co roku, wraz z ogłaszaniem jego elementów zapowiadane będą dodatkowe rejestracje na niektóre aktywności.

Śląski Festiwal Nauki już w poprzednich latach stał się jednym z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie. Naukowcy organizujących festiwal śląskich uczelni chcą tą drogą m.in. tłumaczyć i pokazywać, czym współcześnie żyje nauka, jak powstaje i czym się zajmuje.

Sukces poprzednich edycji ŚFN stał się kanwą do starań lokalnych samorządów i środowiska akademickiego o przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. Rektorzy regionalnych uczelni publicznych powołali po to Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. To siedem uczelni, ponad 59 tys. studentek i studentów, 1,8 tys. doktorantek i doktorantów oraz 750 kierunków i specjalności.

Tytuł, przyznawany przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską, w ub. roku po raz pierwszy w historii otrzymało miasto z Europy Środkowo-Wschodniej. Siódma i ósma edycja grudniowego ŚFN były klamrami otwierającymi i zamykającymi obchody EMN2024. W 8. Festiwalu wzięło udział blisko 68 tys. osób.

Organizatory liczą, że 9. ŚFN przebije tę liczbę. Jego program ma się koncentrować na odkrywaniu nowych ścieżek rozwoju w obszarach wiedzy: przyrody, techniki, sztuki, nauk humanistyczno-społecznych, nauk ścisłych, medycyny i zdrowia oraz – po raz pierwszy – kultury fizycznej.

„Podczas 9. ŚFN Katowice nie zabraknie nowych scen i stref specjalnych. W tym roku będzie można m.in. zapoznać się z tematyką science fiction, skorzystać z poradnictwa oraz strefy profilaktyki zdrowia, doświadczyć eksperymentów w laboratorium badawczym, zaplanować swoją przyszłość, wejść do świata literatury i wiele więcej” - zasygnalizowali przedstawiciele UŚ.

Na odwiedzających festiwalową przestrzeń czekać będą też dotychczasowe: Scena Pulsar, Przystanek Nauka oraz Scena Nauka. To Lubię – przygotowana we współpracy z ambasadorem ŚFN dr. Tomaszem Rożkiem.

Częścią festiwalu są konkursy. Podczas tegorocznej edycji odbędą się te już znane: POP Science, Młodzi dla przyszłości Śląska, OFF Science i Śląska Nagroda Naukowa, jak i dwa nowe – SMODA oraz KREATON.

Głównym organizatorem ŚFN jest Uniwersytet Śląski. Współpracują: miasto Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, katowicka Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.(PAP)

Nauka w Polsce

mtb/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzatorzy Nauki poszukiwani; rusza XXI edycja konkursu

  • Fot. Adobe Stock

    Podlaskie/ Miasto Hajnówka przekazało działki pod budowę centrum o drewnie Xylopolis

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera