Uczelnie i instytucje

Rektor UW: uniwersytet to miejsce dla wszystkich

12.05.2021. Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie. PAP/Albert Zawada
12.05.2021. Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie. PAP/Albert Zawada

Tu można być sobą, wysłuchać znakomitych wykładów, ale także można bronić swoich myśli - powiedział rektor Uniwersytetu Warszawskiego (UW) prof. Alojzy Nowak, inaugurując we wtorek rok akademicki. Dodał, że uniwersytet jest miejscem dla wszystkich i instytucją uniwersalną.

Prof. Nowak mówił, że UW daje możliwości, żeby ”zostać kimś i być sobą”. „Nikt nie pozbawi was waszej godności, nie będzie czyhał na wasze zachowanie, na wasze myśli” – mówił do studentów, przekonując, że „uniwersytet jest miejscem dla wszystkich, jest instytucją uniwersalną”.

Powiedział, że społeczność UW stanowi ok. 60 tys. osób - pracowników i studentów - reprezentujących różne poglądy polityczne i wyznania.

Przypomniał, że w ubiegłym roku na UW było „trochę turbulencji” związanych m.in. z propalestyńskimi demonstracjami studentów.

Rektor odniósł się w ten sposób także do incydentu, który zdarzył się na początku inauguracji. W Auli im. Adama Mickiewicza kobieta przerwała rektorowi powitanie gości i zaczęła wznosić okrzyki o współpracy UW z Izraelem. Została błyskawicznie wyprowadzona przez służby porządkowe.

Prof. Nowak przekonywał, że chociaż UW zachęca młodzież do wyrażania swoich opinii, nie zawsze może się godzić na formę, jaką przyjmuje demonstracja ich poglądów i stąd „decyzje o pewnych ograniczeniach”, które obowiązywały na terenie UW. Zapowiedział przy tym, że od środy bramy UW będą otwarte.

„Mam wielką nadzieję, że wszyscy wyciągnęliśmy wnioski ze zdarzeń, które miały miejsce. I będziemy jedną wielką rodziną” – powiedział rektor.

Zapewnił, że uczelnia dokłada starań, „aby studenci żydowscy, izraelscy czuli się dobrze” w jej murach. Zaznaczył jednocześnie, że w nowym roku akademickim studia na UW rozpocznie grupa osób z Palestyny, zaproszonych przez władze uczelni.

„Po wybuchu wojny w Ukrainie wspieraliśmy studentów ukraińskich, ale też rozmawialiśmy ze studentami rosyjskimi” – przypomniał prof. Nowak.

„Uniwersytet to nasza Alma Mater. Ta matka przygarnia wszystkich i ta matka będzie podawała rękę wszystkim” – przekonywał Alojzy Nowak.

Podczas wtorkowej inauguracji indeksy odebrały osoby, które z najwyższymi lokatami dostały się na studia w roku akademickim 2024/2025. Ślubowanie złożyli też najlepsi doktoranci.

Wykład inauguracyjny o roli sztucznej inteligencji we współczesnym świecie „Rewolucja czy ciekawostka – jaką rolę odegra AI w nauce?” wygłosił prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, twórca i były prezes IDEAS NCBR. „To najsłynniejszy obecnie profesor UW” – zapowiedział badacza żartobliwie rektor Nowak.

„Moim zdaniem musimy prowadzić interdyscyplinarne badania w dziedzinach, w których będziemy stosować sztuczną inteligencję” – mówił we wprowadzeniu o swojego wykładu prof. Sankowski.

Uniwersytet Warszawski jest największą i jedną z najstarszych polskich szkół wyższych w Polsce. Uczelnia powstała w 1816 roku pod nazwą Królewski Uniwersytet Warszawski. Obecnie oferuje kształcenie na 25 wydziałach i ponad 200 kierunkach studiów I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich. W rozpoczynającym się roku akademickim na UW będzie studiować 36,3 tys. osób.

W trakcie inauguracji roku akademickiego przed bramą UW trwał kilkuosobowy protest propalestyński. Na wychodzących z Collegium Maximum uczestników inauguracji również czekało kilka osób z rękami pomalowanymi czerwoną farbą, chustami "arafatkami" i okrzykami: "Ile warte jest ludzkie życie?!" (PAP)

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera