Uczelnie i instytucje

Specjaliści z Politechniki Krakowskiej ocenią stan dróg i mostów na terenach popowodziowych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Specjaliści z Politechniki Krakowskiej (PK) włączają się w pomoc regionom popowodziowym. Ocenią stan dróg i mostów. Przeprowadzą także szkolenia dla pracowników służb i instytucji, które zajmą się bezpieczeństwem infrastruktury przeciwpowodziowej w Polsce – poinformowała we wtorek uczelnia.

Poszkodowani studenci otrzymają zaś – jak zapewniła PK – wysokie zapomogi.

Eksperci PK wspólnie z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów zajmą się oceną geotechniczną obiektów inżynierskich oraz diagnozą mostów i dróg po przejściu wielkiej wody. Wiele z tych obiektów przetrwało powódź, ale uległo różnego typu uszkodzeniom, których skalę trzeba profesjonalnie ocenić, by następnie zaplanować naprawę.

Do Instytutu Dróg i Mostów, który koordynuje nabór ekspertów, swoje obiekty zgłaszają już do oceny samorządy m.in. Kłodzka, Brzegu, Głubczyc, Kędzierzyna-Koźla, Krosnowic, Krapkowic i innych miast, miasteczek i wsi, które ucierpiały w powodzi.

W listopadzie PK rozpocznie darmowe szkolenia online dla osób, które będą pracować nad przyszłym bezpieczeństwem infrastruktury przeciwpowodziowej. Zajęcia mają dotyczyć sytuacji kryzysowych, awarii, badania i monitoringu, modernizacji i nowoczesnego projektowania zapór ziemnych, wałów przeciwpowodziowych, suchych zbiorników, obwałowań kanałów.

Uczelnia szacuje, że ok. 300 jej studentów może pochodzić z terenów dotkniętych powodzią. Dla nich wprowadziła specjalny rodzaj zapomogi z podwyższoną – do 10 tys. zł – kwotą świadczenia. Jednorazowa zapomoga z tytułu wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na terenie Polski przyznawana będzie na podstawie minimalnych wymagań (oświadczenia studenta i zdjęć dokumentujących straty). Poza wsparciem finansowym w postaci zapomóg i stypendiów socjalnych studenci mogą także otrzymać wsparcie psychologiczne.

Na kampusach Politechniki trwa zbiórka darów, które trafią do Stronia Śląskiego – jednego z najbardziej poszkodowanych powodzią miast.

Politechnika Krakowska jest w Polsce liderem prac badawczo-rozwojowych nad metodami badań zapór i wałów. W artykule opublikowanym w czerwcu br. eksperci PK opisali zagrożenia i wyzwania związane ze stanem infrastruktury przeciwpowodziowej w kraju.(PAP)

bko/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBA zatrzymało trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie ws. Collegium Humanum

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy z PG pracują nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w sądownictwie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera