Uczelnie i instytucje

Podlaskie/ Władze i uczelnie za utworzeniem Centralnego Ośrodka Sportu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Działania na rzecz utworzenia w Białymstoku jednego z zapowiedzianych przez ministerstwo sportu Centralnych Ośrodków Sportu zapowiedziały władze miasta, uczelni oraz województwa podlaskiego. Strony podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

List podpisali marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, rektor Politechniki Białostockiej dr hab. prof. PB Marta Kosior-Kazberuk, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) prof. Marcin Moniuszko oraz w imieniu rektora Uniwersytetu w Białymstoku kanclerz tej uczelni Tomasz Zalewski.

Marszałek Prokorym wyjaśnił, że o sprawie tworzenia nowych Centralnych Ośrodków Sportu (COS) w miastach akademickich mówił w ostatnim czasie marszałkom województw w Szczecinie minister sportu i turystyki Sławomir Nitras, a Podlaskie jest zainteresowane tą inicjatywą, stąd podpisanie listu intencyjnego, który - jak wyjaśnił - ma być "początkiem, aby taki COS mógł powstać w Białymstoku".

W liście intencyjnym miasto, województwo oraz trzy wyższe uczelnie deklarują wspólne działanie na rzecz powstania takiego ośrodka. "Prawdopodobnie jesteśmy pierwszym województwem, które taki list podpisuje. Wierzę, że ten początek drogi, który dzisiaj zaczynamy - drogi na pewno nie łatwej - zakończy się sukcesem, a efektem tego sukcesu będzie powstanie Centralnego Ośrodka Sportu w Białymstoku" - powiedział Prokorym.

Marszałek dodał, że list intencyjny będzie jak najszybciej przekazany ministrowi sportu, bo to od ministerstwa będzie zależało, gdzie takie ośrodki powstaną.

"Ministerstwo będzie zbierało takie deklaracje zapewne też z innych miast, bo jest to oferta bardzo intratna dla włodarzy miast, uczelni i województw. Kolejnym krokiem jest wybór danych lokalizacji przez ministerstwo. Ministerstwo następnie będzie łączyło lokalizacje ze związkami sportowymi z danymi dyscyplinami" - wyjaśnił Prokorym. Zaznaczył, że list intencyjny jest początkiem "długiej i skomplikowanej drogi", ale władze regionu i uczelnie liczą, że współpracując mają "szanse na sukces".

"Pomysł jest wspaniały" - ocenił prezydent Białegostoku Truskolaski. Wskazał przy tym, że miasto chce zbudować kilka inwestycji sportowych (jest o nich mowa od kilku lat). Wymienił halę widowiskowo-sportową (jest na nią wydane pozwolenie na budowę, nie ma jeszcze finansowania), basen olimpijski (trwają prace nad koncepcją). Dodał, że jest też pomysł budowy kompleksu boisk przy kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

"Właśnie one wpisują się dokładnie w ten pomysł (COS-PAP) - powiedział prezydent Truskolaski i dodał, że władze w regionie liczą na współpracę z ministrem sportu w tej sprawie.

Prezydent dodał, że w Podlaskiem silna jest lekkoatletyka i wyraził nadzieję, że nie zabraknie chętnych i do studiowania i do uprawiania tego sportu.

Pomysł na powstanie COS popierają białostockie wyższe uczelnie. Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. Kosior-Kazberuk powiedziała, że COS mógłby zatrzymać w regionie studentów, bo mieliby warunki do uprawiania sportu. Rektor UMB prof. Moniuszko dodał, że taka inicjatywa na pewno jeszcze bardziej uatrakcyjni ofertę dla studentów w mieście.

"Centralny Ośrodek Sportu w Białymstoku to szansa na rozwój. Na rozwój sportowców oczywiście, ale również na rozwój naszego miasta i uczelni" - powiedział poseł PO Krzysztof Truskolaski i deklarował starania o powstanie COS, za czym pójdą inwestycje.(PAP)

Nauka w Polsce

kow/ krys/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 27.06.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula. PAP/Albert Zawada

    Maciej Gdula namawia naukowców do aktywności popularyzatorskiej

  • Fot. Adobe Stock

    MNiSW: Iwona Przychocka pełnomocnikiem ds. jakości kształcenia na studiach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera