Uczelnie i instytucje

Minister nauki: rada uczelni nie powinna mieć wpływu na wybór rektora

12.04.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Albert Zawada
12.04.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Albert Zawada

Rada uczelni nie powinna mieć wpływu na wybór rektora i nie powinna opiniować kandydatów na to stanowisko – powiedział minister nauki Dariusz Wieczorek we wtorkowej audycji Programu 1 Polskiego Radia.

"To jest temat, który w tej chwili pojawił się przy okazji (wyborów - PAP) nowych rektorów. Bo okazuje się, że jeżeli chodzi o obecnie funkcjonującą ustawę (Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - PAP), to te rady uczelni mają szerokie kompetencje, włącznie z tym, żeby opiniować pozytywnie czy negatywnie kandydatów na rektorów" – mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego w audycji „Sygnały dnia” radiowej Jedynki.

Ocenił, że to błąd. "Widzę po ilości różnych protestów, które się pojawiają, jeżeli chodzi o poszczególne uczelnie i wybory rektorów, że to absolutnie musimy zmienić" - odnotował.

Szef resortu nauki zadeklarował, że jest "zwolennikiem powrotu demokracji na uczelnie", i że w tej sprawie resort planuje konsultacje ze środowiskiem akademickim. "Na pewno rada uczelni nie powinna mieć wpływu na wybór rektora i nie powinna opiniować tego rektora" – zaznaczył Dariusz Wieczorek.

Minister nauki opowiedział się również za "generalnym zmniejszeniem władzy rady uczelni", która powinna być "jedynie ciałem doradczym rektora".

"W radach uczelni zasiadają wybitne postaci biznesu i jeszcze uczelnia im płaci za to, że są w radach uczelni. To już jest w ogóle bez sensu. Będziemy niewątpliwie to zmieniać" - zapowiedział.

Podczas audycji padło również pytanie o plany ministerstwa wobec grupy ok. 50 tys. studentów z Ukrainy, gdyby władze tego kraju oczekiwały, że ci młodzi ludzie wrócą do ojczyzny, by pomóc w wysiłku zbrojnym.

Dariusz Wieczorek powiedział, że "rząd Ukrainy ma prawo do tego typu decyzji. Będziemy rozmawiali ze stroną ukraińską, co w przypadku studentów. Jesteśmy zwolennikami tego, żeby ci studenci jednak w Polsce mieli możliwość studiowania i jeżeli ktoś jest na drugim-trzecim roku, żeby miał możliwość ukończenia studiów. Ale to (…) jest decyzja władz Ukrainy i każdą ich decyzję uszanujemy” – zadeklarował.

23 kwietnia minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zawiesił świadczenie usług konsularnych dla Ukraińców w wieku poborowym i oświadczył, że "przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa". Skrytykował przy tym osoby, które będąc za granicą, unikają udziału w wojnie z rosyjskim agresorem. 18 maja na Ukrainie wejdzie w życie nowa ustawa mobilizacyjna, która wprowadza szereg zmian w obecnym systemie rekrutacji do wojska, m.in. rozszerzając uprawnienia władz do wydawania wezwań do wojska za pomocą systemu elektronicznego. (PAP)

Anna Bugajska

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera