Uczelnie i instytucje

Minister Wieczorek: nie będę się wypowiadał na temat dymisji

16.12.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas podpisania listu intencyjnego w sprawie organizacji Europejskich Targów Nauki, 16 bm. w Poznaniu. Europejskie Targi Nauki odbędą się w dniach 3-6 czerwca 2025 na MTP podczas największych targów przemysłowych ITM Industry Europe. Będzie to zgromadzenie przedstawicieli świata nauki, przemysłu oraz instytucji badawczych w jednym miejscu. PAP/Jakub Kaczmarczyk
16.12.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas podpisania listu intencyjnego w sprawie organizacji Europejskich Targów Nauki, 16 bm. w Poznaniu. Europejskie Targi Nauki odbędą się w dniach 3-6 czerwca 2025 na MTP podczas największych targów przemysłowych ITM Industry Europe. Będzie to zgromadzenie przedstawicieli świata nauki, przemysłu oraz instytucji badawczych w jednym miejscu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Minister nauki Dariusz Wieczorek oświadczył w poniedziałek w Poznaniu, że nie będzie się w ogóle wypowiadał na temat swojej ewentualnej dymisji.

"W tej sprawie nie będę się wypowiadał w ogóle" - powiedział Dariusz Wieczorek, odpowiadając na pytanie dziennikarza PAP o to, w jakiej roli będzie występował w czasie Europejskich Targów Nauki w Poznaniu, biorąc pod uwagę wydarzenia z poniedziałku i ostatnich dni.

W poniedziałek na portalu X premier Donald Tusk napisał, że czas na decyzję w sprawie ministra nauki Dariusza Wieczorka i że będzie o tym rozmawiał z przewodniczącym Nowej Lewicy. Lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty potwierdził PAP, że do spotkania ma dojść w poniedziałek wieczorem.

W poniedziałek portal Wirtualna Polska poinformował, że Wieczorek nie wpisał w oświadczeniu majątkowym dwuhektarowej działki oraz wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych miejsca garażowego. Przywołano przy tym słowa Wieczorka, który tłumaczył, że miejsce garażowe wpisał w poprzednim oświadczeni i myślał, że w najnowszym już nie musi. W reakcji na tekst minister opublikował na portalu X oświadczenie, w którym przeprosił za "nieumyślne błędy".

W zeszłym tygodniu ten sam serwis opisał natomiast sytuację, w której szefowa związku zawodowego na Uniwersytecie Szczecińskim Gabriela Fostiak poinformowała ministra nauki o nieprawidłowościach, do których, w jej ocenie, dochodzi na uczelni. Fostiak chciała pozostać anonimowa, ale minister osobiście przekazał jej pisma rektorowi uczelni.

Minister zorganizował wówczas konferencję prasową, na której przekonywał m.in., że Fostiak nie można uznać za sygnalistkę, a zakres jej skarg to kwestia bieżącego funkcjonowania uczelni. Przepraszając kobietę, "jeśli w jakikolwiek sposób poczuła się urażona", zapowiedział, że nie poda się do dymisji.

W poniedziałek minister nauki opublikował oświadczenie na stronach resortu. Poinformował w nim, że powołał zespół, który przeprowadza kontrolę wewnętrzną dotyczącą trybu procedowania w ministerstwie pism złożonych przez szefową związku oraz powołał eksperta badającego prawidłowość przetwarzania danych osobowych zgłaszającej. Ponadto zlecił departamentowi kontroli i audytu przeprowadzenie zewnętrznej kontroli na Uniwersytecie Szczecińskim w celu weryfikacji zgłoszonych podejrzeń nieprawidłowości.

Minister skierował również do władz Uniwersytetu Szczecińskiego pismo ws. złożenia wyjaśnień w kwestiach podjętych przez zakładowe organizacje związkowe oraz zwrócił się do władz uczelni o zorganizowanie otwartego spotkania z pracownikami i związkami zawodowymi w celu wyjaśnienia wszystkich kwestii związanych z wpływającymi skargami.

W związku z zaistniałą sytuacją minister podjął też decyzję o odwołaniu Dyrektora Departamentu Organizacji Uczelni, Kształcenia i Spraw Studenckich - funkcję tę sprawował Marcin Czaja.

Jednocześnie rezygnację z funkcji złożyła rzeczniczka prasowa resortu nauki. "Podjęłam decyzję o rezygnacji z funkcji rzeczniczki prasowej ministra nauki i kończę swoją pracę w ministerstwie" - napisała w poniedziałek na platformie X Natalia Żyto.

W poniedziałek na Międzynarodowych Targach Poznańskich podpisano list intencyjny dot. Europejskich Targów Nauki. (PAP)

Nauka w Polsce

rpo/ abu/ bar/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Tomasz Walow/UMW

    Wrocław/ Podczas święta uczelni medycznej wręczono nagrody im. prof. W. Brossa

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy UŁ korzystają z najnowocześniejszych mikroskopów na świecie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera