ESA nadała nazwy europejskim komponentom księżycowej stacji Gateway

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Europejska Agencja Kosmiczna dostarcza trzy kluczowe elementy księżycowej stacji Gateway. Otrzymały właśnie nowe nazwy - Lunar I-Hab, Lunar View oraz Lunar Link.

I-Hab, ESPRIT Refuelling Module (ERM) i ESPRIT HALO-Lunar Communication System (HLCS) to trzy dostarczane przez Europejską Agencję Kosmiczną komponenty stacji Gateway, która w niedalekiej przyszłości ma znaleźć się na orbicie Księżyca.

I-Hab to moduł, który zapewni astronautom przestrzeń do mieszkania i prowadzenia eksperymentów. Jest także wyposażony w porty do dokowania kosmicznych pojazdów.

Moduł ten oraz budowany przez NASA Habitation and Logistics Outpost (HALO) pozwolą na przebywania na stacji czwórki astronautów nawet przez trzy miesiące.

Nazwa tego elementu się mocno nie zmieniła – teraz brzmi po prostu Lunar I-Hab.

ERM (ESPRIT Refuelling Module) to natomiast moduł, który oprócz portów do dokowania dla nadlatujących statków, będzie pozwalał na tankowanie paliwa, umożliwiał transport towarów i ich przechowywanie.

W module tym zamontowano także okna, które pozwolą załodze podziwiać przestrzeń i powierzchnię Księżyca.

Dlatego ten element otrzymał nazwę Lunar View.

ESPRIT HLCS został z kolei nazwany Lunar Link, ze względu na to, że pełni rolę kluczową w łączności – między stacją i urządzeniami pracującymi na powierzchni oraz na orbicie Księżyca, takimi jak łaziki, lądowniki, satelity.

Jak podaje ESA, stacja budowana także przez NASA, CSA (Kanada), JAXA (Japonia) i MBRSC (Zjednoczone Emiraty Arabskie) ma zostać ukończona jeszcze w tej dekadzie.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.07.2024 EPA/ROBIN UTRECHT

    UE/ Copernicus: 21 lipca był na świecie najcieplejszym dniem w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie potwierdza: zastępowanie masła dobrymi olejami roślinnymi dobre dla zdrowia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera