Uczelnie i instytucje

Gzik: 2 proc. PKB wydatków na naukę pozwoliłoby zatrzymać najzdolniejszych

Warszawa, 26.10.2023. Marek Gzik. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 26.10.2023. Marek Gzik. PAP/Marcin Obara

Wiceminister nauki Marek Gzik uznał, że podniesienie wydatków na naukę już do 2 proc. PKB pozwoliłoby na zatrzymanie odpływu najzdolniejszych młodych naukowców do przemysłu. Wiceminister wziął udział we wtorek w posiedzeniu senackiej Komisji Nauki.

Młodzi ludzie uzyskują dziś dużo atrakcyjniejsze wynagrodzenia w przemyśle. 2 proc. PKB wydatków na naukę pozwoliłby zatrzymać najzdolniejszych – uznał Marek Gzik na posiedzeniu komisji.

„Kieruję katedrą i to, z czym się musiałem mierzyć w ostatnich latach, to odpływ kadry (…) Myślę, że wzrost wynagrodzenia o 30 proc. już trochę poprawi tę sytuację, ale zgadzam się, że musimy wszyscy jako środowisko akademickie lobbować, starać się, żeby te kwoty wzrastały. Już nie mówię o tym, żeby to było te 3 proc. (PKB) - jak większość krajów wysoko rozwiniętych Europy i świata, ale jakbyśmy uzyskali 2 proc. PKB, to pozwoliłoby nam naprawdę zatrzymać tych najzdolniejszych. Byłby to proces, który poprawiłby jakość polskiej nauki” – podkreślił wiceminister nauki Marek Gzik.

Przypomniał też, że jednym z celów Polski, przyjętym w 2011 r. w krajowym programie reform, było osiągnięcie nakładów na działalność badawczo-rozwojową w wysokości 1,7 proc. PKB do roku 2020. Obecnie w Polsce poziom ten wynosi 1,1 proc. PKB i obejmuje łącznie naukę i szkolnictwo wyższe.

Minister uznał także, że w ciągu ostatnich lat polskie ośrodki naukowe dobrze się doposażyły pod względem infrastruktury badawczej i - jak ocenił - "to chyba nie najgorzej wygląda nawet na tle krajów wysoko rozwiniętych". "Problem jest wciąż w finansowaniu ludzi i problem jest bardzo poważny w tym, żeby poprawić finansowanie nauki przez biznes" - zaznaczył.

Dyskusja w trakcie wtorkowego posiedzenia komisji towarzyszyła rozpatrzeniu ustawy budżetowej na 2024 rok w częściach dotyczących wydatków państwa na naukę i szkolnictwo wyższe.(PAP)

Urszula Kaczorowska, Nauka w Polsce

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera